Úřad práce vyvrací nebezpečné dezinformace

V záplavě chaotických informací o výši sociálních dávek a dalších nejrůznějších demagogických manipulací - z nichž poslední právě koluje po internetu - je nutné ocenit věcnou analýzu situace ze strany úřadů. Například tiskovou zprávu Generálního ředitelství Úřadu práce České republiky ze 30. 7. 2013, která uvádí na pravou míru tuto manipulativní hru - v tomto případě se to týká Romů a jejich údajného zneužívání dávek či dokonce návodu na "zbohatnutí" a uplatňování násilného postupu vůči úředníkům úřadů práce. Ukazuje se, že systém přiznávání výše dávek (ať už pochybujeme jakkoli o jejich výši či rozsahu přiznávání) má svá pravidla, která umožňují kvalifikovat některé snahy jako trestnou činnost a jako takové je postihovat. Ale to nejsou případy běžné a týkají se nejen romského etnika, jak konstatuje zpráva.

Tisková mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková popisuje kromě systému přiznávání a čerpání rodičovských dávek a příspěvků na dítě na závěr i systém dávek mimořádné okamžité pomoci:

"Aby je žadatel dostal, musí předložit pádné důvody, proč o příspěvek žádá. Místní ÚP jsou samozřejmě připraveny poskytnout finance v co nejkratší době. Tak, aby dotyčný neměl zbytečné problémy. Zároveň ale velmi podrobně posuzují jednotlivé případy. O tom, na co žadatel peníze použil, vedou záznamy a od klientů požadují patřičné doklady. A v neposlední řadě mohou úřady práce, v případě pochybností o správném využití poskytnutých prostředků, uhradit částku přímo obchodníkovi nebo v případě kroužků, škol v přírodě apod. přímo škole.

Při žádosti o jakoukoli dávku, ať už ze systému státní sociální podpory nebo hmotné nouze, musí žadatel a následně i příjemce dávek prokazovat všechny příjmy. Pokud je zatají, může mu vzniknout přeplatek, který na něm bude ÚP vymáhat.

'Návod na zbohatnutí' končí tím, jak si imaginární příslušník romského etnika pochvaluje možnost 'nakoupit' například elektroniku na splátky a následně rovnou z prodejny zamířit s úlovkem do nejbližší zastavárny. Důraz klade i na to, že nejlepší cestou, jak získat finance, je použít sílu a nátlak na pracovníky úřadů.

I v tomto ohledu by se jednalo s největší pravděpodobností o trestnou činnost. Navíc − při posuzování žádostí o dávky v hmotné nouzi přihlíží úřady práce ke všem příjmům žadatelů a zajímají se také o to, jaký majetek dotyčný vlastní.

Pokud jde o nátlak ze strany klientů prostřednictvím verbální či fyzické hrozby, může jít opět o formu trestněprávního jednání. Informace o takových incidentech neprodleně obdrží orgány činné v trestním řízení. Je pravda, že se pracovníci ÚP občas s podobným jednáním setkávají a určitě to není výsada Romů. Všechna pracoviště proto učinila potřebná bezpečnostní opatření a spolupracují na místě se státní či městskou policií nebo s bezpečnostní službou. Výhrůžkám ani násilí nepodléhají."

Kromě toho, že by média v zájmu společnosti měla šířit takovéto střízlivé a věcné zprávy, je jasné, že by naopak šíření účelově zkreslujících fabulací mělo být postihováno.

Celá zpráva je zde:

http://www.socialni-zaclenovani.cz/tiskova-zprava-uradu-prace-cr-socialni-davky-jsou-urceny-jen-opravdu-potrebnym