Už je tady zas

Timur Vermes se svou knihou. Foto Westdeutscher Rundfunk

Úspěšný debut německého spisovatele Timura Vermese (narozen 1967 v Norimberku) uvádí na scénu Adolfa Hitlera - a činí tak s mimořádnou dávkou černého humoru, ale i schopností nahlížet pod povrch jevů. Co by se stalo, kdyby se vůdce třetí říše ocitl v jedenadvacátém století? Jak by se vyrovnal s realitou současného kosmopolitního a konzumního Německa?

Ze současného světa je bývalý diktátor zpočátku poněkud zmaten, ale brzy pochopí, že možnosti manipulace se od jeho časů výrazně zdokonalily. Tentokrát na to nejde přes národ a rasu, ale přes právo lidí nenechat se ve své zábavě omezovat žádnými tabu. Románový Hitler se dívá na všechno optikou druhé světové války, což mu umožňuje všímat si různých absurdit a sebeklamů postindustriální společnosti. Nekorektní komunální satira z něj nakonec udělá televizní celebritu. Symbol nejbrutálnějšího porušování lidských práv v dějinách se tak naráz stává symbolem svobody projevu.

Hitler vystupuje jako jedermann ve stylu Švejka, občas trochu vyšinutý, ale bez výrazné psychologické charakteristiky, ideální projekční plocha pro kohokoliv. Je konformní a zároveň narcistní, bez zábran a zároveň permanentně ublížený, podobně jako "hlídací psi demokracie", kteří se změnili v "dělníky bulváru", omlouvající jakoukoli špinavost právem na informace.

Ve druhé polovině kniha poněkud ztrácí břink, jako by ambiciózní téma začalo nezkušenému autorovi přerůstat přes hlavu. Přesto je Už je tady zas knihou, která spojuje naléhavé téma s pozoruhodnou formou. Hitler nám svůj příběh vypráví groteskně nabubřelým stylem, který autor dobře okopíroval ze stránek Mein Kampfu. Líbivé polopravdy, patetické fráze a silácké pózy bohužel pořád zabírají. Nemusíme se Němcům kvůli jejich historickým traumatům smát, sami nejsme vůči agresivní demagogii a stupiditě televizních bavičů dvakrát imunní.

Timur Vermes: Už je tady zas. Přeložila Michaela Škultétyová. Argo, Praha 2013, 380 stran.