Grónské mýty a pověsti
V Dietrichsteinském paláci, impozantní barokní budově v horní části brněnského Zelného trhu, od roku 1911 sídlí Moravské zemské muzeum. Do neděle 11. května je možno v čerstvě zpřístupněném Sále Karla Valocha navštívit výstavu ilustrací Martina Velíška ke knize Grónské mýty a pověsti, kterou vydalo pražské nakladatelství Argo v roce 1998.
Knud Johan Victor Rasmussen (1879−1933), dánsko-inuitský míšenec a rodák z grónského města Ilulissat (Jakobshavn), si za svůj neúnavný výzkum hmotné i duchovní kultury původních obyvatel právem vysloužil přezdívku "otec Eskymáků". Jeho úctyhodně rozsáhlý soubor lidové slovesnosti z největšího ostrova světa šokoval odbornou i laickou veřejnost brutální přímočarostí. V drsném a jednoduchém polárním kraji není prostor pro krasořečnění, autocenzuru ani sentimentalitu: "Dříve používal Měsíční muž namísto manželky tulení kost, ale když si teď pořídil skutečnou ženu, kost zavrhl a odhodil ji do nejzazšího kouta místnosti." Přenechme etnografům bádání nad otázkou, co z těchto bizarních příhod si skutečně vyprávěli obyvatelé Grónska a co je už moderní licencí…
Není divu, že se obrazového doprovodu k českému výboru z Rasmussenovy sbírky v překladu manželů Lyčkových ujal nepřehlédnutelný výtvarník Martin Velíšek (narozen 1963 v Duchcově). V jeho stylu se spojuje naivismus se sardonickým intelektuálním šklebem, bezstarostné plebejství se schopností vynutit si mediální pozornost, jako v případě znojemské výstavy obsahující obraz Ježíšek Franta či ilustrací ke klasické Babičce Boženy Němcové. Soubor Velíškových perokreseb, zobrazujících neuvěřitelně rozmanitý arktický bestiář v karikaturistické zkratce, už slavil živý ohlas i v samotném Grónsku. Pro milovníky černého humoru tedy bude jistě stát za návštěvu i jeho současná brněnská zastávka.
Martin Velíšek: Grónské mýty a pověsti. Moravské zemské muzeum, 9. dubna - 11. května 2014. Vstupné: plné 30 Kč, zvýhodněné 15 Kč, rodinné 75 Kč. Otvírací doba: úterý 9.00−15.00 hod., středa − pátek 9.00−17.00 hod., sobota − neděle 13.00−18.00 hod.