Svět, který skončil včera
Americký autor Jared Diamond (narozen 1937) vynikl v mnoha vědeckých oborech, navíc dokáže psát erudovaně a zároveň čtivě, jak vědí čeští čtenáři už z jeho knihy Kolaps s podtitulem "Proč společnosti zanikají a přežívají". V práci Svět, který skončil včera porovnává Diamond současnou západní civilizaci s jinými kulturními okruhy. Připomíná, že náš způsob života není zdaleka jediný možný, ba že se z určitého úhlu pohledu může jevit jako dost pochybný. A naopak: zvyky, které nám připadají bizarní až barbarské, mají v jiných společenských poměrech vnitřní logiku. Každá lidská pospolitost má svá tabu, své iluze, obětní beránky a falešné modly. Jen někde se zkrátka příslušnost k elitě vyjadřuje délkou kalabasy navlečené na penis a jinde zas pomocí barevných papírků, které se čím dál neúspěšněji pokoušejí předstírat souvislost s hospodářskou činností.
Místo snahy o pochopení odlišností ovšem podléhají úspěšnější národy snadno pokušení formovat všechny ostatní k obrazu svému. V souvislosti s touto arogancí vyspělých zemí Diamond cituje jednoho Američana, syna misionářů, který strávil dětství v Keni: "Každý v USA je uzavřený do své vlastní těsné krabice. Afričtí mladí lidé, které znám, se intenzivně zajímají o to, co se děje v jiných částech světa, a dobře se orientují v zeměpise. K našim hrám patřilo to, že jsme se navzájem zkoušeli, kde leží různé země, nebo ze jmen světových státníků a slavných sportovců. Všichni pochopitelně znali jména keňských národních fotbalových mistrů a běžců na dlouhé tratě, ale stejně dobře znali i americké, britské, německé a brazilské sportovní hvězdy. Slyšeli o filmu Osamělý jezdec, basketbalistovi Wiltu Chamberlainovi nebo boxerovi Muhammadu Alim a pořád se mě ptali, jaký je život v USA. Když jsem poprvé přijel do USA, myslel jsem, že se mě budou ptát na život v Africe, ale brzy jsem zjistil, že jen velmi málo lidí se zajímá o něco jiného, než co přímo ovlivňuje jejich každodenní život."
Jared Diamond: Svět, který skončil včera. Co se můžeme naučit od tradičních společností? Přeložila Eva Nevrlá. Jan Melvil, Brno 2014, 488 stran.