Umělci a proroci
Je modernistické umění uzavřenou kapitolou, která nás už může nanejvýš pobavit velikášskými iluzemi a skandálními životopisy, nebo má co říci i dnešku? Do pražské Národní galerie dorazila velkoryse koncipovaná výstava o umělcích, prorocích a tajné historii moderny, která byla na jaře k vidění ve Frankfurtu nad Mohanem. Její autorka Pamela Kortová v ní pátrá po nepříliš známých inspiračních zdrojích moderního umění. Zdůrazňuje jednak radikální změnu způsobu života, k níž vedla industrializace a vytváření velkoměst, jednak teosofii, vlivný myšlenkový proud konce devatenáctého století, který spojoval vypjatou mystiku s protestem proti sociální nespravedlnosti. Se skálopevnou vírou, že lidský druh má na víc, než co momentálně předvádí, šla ruku v ruce vize umělce jako zvěstovatele nového světa, jemuž je dovoleno mnohé, nikdy však polovičatost.
Při vypjatém individualismu avantgardy není divu, že měla své vítěze i poražené: ti první se zařadili k původně opovrhovanému establishmentu, ty druhé si dnes nepamatují ani odborníci. Výstava představí skandálního expresionistu Egona Schieleho (1890-1918), orfistu Františka Kupku (1871-1957), performera a provokatéra Josepha Beuyse (1921-1986) i věčného hledače návratu k přírodě Friedensreicha Hundertwassera (1928-2000) - ale také třeba originálního literáta, asketu a pacifistu Gusto Gräsera (1879-1958) nebo Ludwiga Christiana Haeussera (1881-1927), jurodivého potulného kazatele, jenž slavil úspěchy v pohnutém období německé hyperinflace po první světové válce.
V úterý 21. července bude výstava zahájena v holešovickém Veletržním paláci slavnostní vernisáží s performancí Jonathana Meeseho a také komentovanou prohlídkou výstavy pod vedením Pamely Kortové. Exponáty si můžete prohlédnout do 18. října tohoto roku.
Umělci a proroci. Schiele, Hundertwasser, Kupka, Beuys a další. Národní galerie v Praze, Veletržní palác, 22. července - 18. října 2015, přístupno denně mimo pondělí v čase 10-18 hodin.