Vesnice je svět
Umělec může žít na venkově, nebo ve městě. To není jen fyzický rozdíl. Kdo pobývá mimo centrum, získává jistý odstup od aktuálního dění v oboru a záleží jen na jeho vnitřním vyladění, jak ho využije. Byla už řada těch, kteří se jen krátce nadechli čerstvého vzduchu, načež se brzy a rádi vrátili do důvěrně známého prostředí spřízněných duší a jejich interních debat, někdo však dokáže právě v izolaci od aktuálních (a mnohdy efemérních) trendů najít originální hlas. Život na venkově donutí umělce vystoupit z anonymity a zaujmout své místo v sousedské komunitě; k tomu patří i nutnost obhájit svoje umělectví před a priori nedůvěřivým okolím.
Ostatně, při popisu současného venkova si nevystačíme s tradičními ruralistickými kategoriemi. Vesnice se prudce mění, v zemědělství nachází obživu stále méně lidí a nová identita, která by nebyla jen pokřiveným odrazem té městské, se hledá obtížně. Ale snad právě tato nejistota a pocit outsiderství mohou být pro tvůrce inspirativními.
Na aktuální výstavě v Oblastní galerii Vysočiny, představující celou škálu možných přístupů k tématu, jsou zastoupeni následující umělci: Daniela Baráčková, Barbara Benish, Veronika Bromová, Jan Fabián, Jan Freiberg, Jiří Hájíček, Brit Plieštik Jensen, Pavla Krkošková-Byrtusová, Barbora Lungová, Tomáš Pospěch, Jindřich Štreit a Martin Zálešák, a také členové sdružení jinakrajina, Neolokator a Periférne Centrá.
25. června proběhne komentovaná prohlídka výstavy a beseda s některými ze zastoupených umělců. 13. srpna bude návštěvníkům ze svých knih číst Jiří Hájíček, jeden z mála současných prozaiků, který se systematicky zabývá životem českého venkova. Výstavu doplňuje kolekce fotografií Jindřicha Štreita z vesnického prostředí instalovaná v nedalekém kostele Povýšení svatého Kříže.
Vesnice je svět. Oblastní galerie Vysočiny, Jihlava, Komenského 10, 18. června - 30. srpna 2015.