Vládkyně koření
Spisovatelka Chitra Banerjee Divakaruni se narodila roku 1956 v Kalkatě, jako dvacetiletá studentka odešla do Spojených států a poznala na vlastní kůži nejistou existenci nevítaných imigrantů. Mezi Indií a Amerikou, stejně jako mezi tradicí a modernitou, se odehrává také její román Vládkyně koření, který poprvé vyšel v roce 1997, získal nominaci na prestižní Orange Prize a byl zfilmován v roce 2005 (režie Paul Mayeda Berges).
Kniha spojuje postupy magického realismu se sociální výpovědí o nástrahách přistěhovaleckého života: obtížné hledání práce, jazyková a kulturní bariéra, rasistické útoky. Nenápadná stařena, provozující hokynářství v zanedbané etnické čtvrti Oaklandu, je ve skutečnosti vědma, která dokáže odhadnout i ta nejtajnější přání svých zákazníků a poskytnout jim zázračné bylinky. Každá kapitola knihy je věnována jednomu koření, které je typické pro indickou kuchyni, a jeho magickým účinkům, zjeveným jen hrstce vyvolených. Zaříkávání, převtělování, meditace, věštby, víly a démoni - záleží samozřejmě na vás, nakolik tyto věci berete vážně, abyste si dokázali Vládkyni koření patřičně užít. Máte-li smysl pro exotiku a dokážete-li věřit pohádkám, nebude vám vadit ani občasná upovídanost a sklon k předvídatelným klišé.
Oproti většině současných bestsellerů Vládkyně koření nelíčí magii jako něco samospasitelného: za možnost ovlivňovat osudy druhých se platí zranitelností, samotou a pochybnostmi. Hlavní hrdinka dochází k poznání, že začnete-li si něco s nadpřirozenem, nedopadne to nikdy tak, jak jste si naplánovali.
Chitra Banerjee Divakaruni: Vládkyně koření. Přeložila Libuše Hornová. Jota, Brno 2011, 268 stran.