Proti byznysu s chudobou
Platforma pro sociální bydlení vydala tiskovou zprávu a otevřený dopis. Apeluje v nich na vládu premiéra Rusnoka, aby neschvalovala Koncepci sociálního bydlení a novelu Zákona o hmotné nouzi, protože jsou založeny na nekvalitních podkladech a nepomohou řešit vážné problémy s bezdomovectvím a sociální pomocí. Naopak podpoří další pokračování byznysu s chudobou v nedůstojných a vyděračských ubytovnách.
Z tiskové zprávy vydané 9. 12. v Praze citujeme:
V České republice přes snahu mnoha neziskových organizací a odborníků na řešení problému bezdomovectví nadále kvete tzv. byznys s chudobou na ubytovnách. Návrh Koncepce sociálního bydlení, který připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj, navíc neslibuje žádnou změnu. Platforma pro sociální bydlení varuje, že tento "nekoncepční" materiál byznys s chudobou ještě podpoří. Materiál totiž umožňuje vznik dalších sociálních ubytoven. V tomto názoru se s Platformou pro sociální bydlení, která čítá 40 členů, ztotožnilo dalších 9 organizací a 39 významných osobností a odborníků. V otevřeném dopise vyzývají vládu ČR a premiéra Jiřího Rusnoka, aby neschvalovali Koncepci sociálního bydlení a novelu Zákona o hmotné nouzi.
Neziskový sektor už mnoho let vyzývá státní správu, aby legislativně zakotvila institut tzv. sociálního bydlení - tedy bydlení s důstojným standardem, které bude dostupné i pro nízkopříjmové rodiny či jednotlivce. Ministerstvo pro místní rozvoj sice připravilo koncepci, ale podle odborníků materiál k žádné podstatné změně nepovede. Naopak přijetí Koncepce sociálního bydlení v současném znění povede k dalšímu rozmáhání byznysu s chudobou. Bude se konzervovat současný stav ubytoven a prohlubovat segregace stavbou nových. Teoreticky také hrozí zpoždění čerpání evropských prostředků na sociální bydlení, protože dle vyjádření Evropské komise EU nebude financovat ubytovny a podobná zařízení nesplňující kritéria bydlení (tj. bez vlastního příslušenství).
"V České republice je několik set tisíc volných bytů a vláda by měla především uvažovat, jak motivovat jejich majitele k pronájmu a jaké služby do nich dodat, aby bylo bydlení udržitelné a nájemníci, ale také jejich sousedé, i majitelé, byli s řešením spokojeni. To je úkol národní politiky, tedy vlády. Místo toho je od odpovědného náměstka Miroslava Kalouse (ODS) slyšet, že lidé jsou na ubytovnách spokojeni a nelze je nutit bydlet v bytech" vysvětluje Štěpán Ripka, mluvčí Platformy pro sociální bydlení,
Život na ubytovně přibližuje na základě svých zkušeností prodejce Nového prostoru Petr Bláha: "Na ubytovně jsem neměl soukromí. Chyběly mi tak základní věci, jako mít bezpečné místo, kde bych si mohl nechat své nejdůležitější věci, peníze. Byl jsem nucen sdílet pokoj s lidmi, které jsem vůbec neznal, a nikdy jsem nevěděl, co bude další den. Dnes bydlím v bytě, mám rodinu, a postupně začínám pevně stát na vlastních nohou."
Aktuálně projednávaná Koncepce sociálního bydlení podle iniciátorů otevřeného dopisu nesplňuje základní parametry vládní politiky: nedefinuje cílovou skupinu sociálního bydlení, neříká, kdo by měl bydlení provozovat, jak by mělo vypadat a kdo by za jeho existenci měl být odpovědný.
"V našich azylových domech a dalších pobytových sociálních službách je mnoho lidí, které bychom rádi podporovali v samostatném bydlení, na to však potřebujeme sociální byty. Třeba v Ostravě provozujeme 37 takových bytů. Naše spolupráce s osvícenými radnicemi však nedokáže uhasit tak rozsáhlý problém, dostatek bytů pro sociální bydlení musí zajistit stát. Ten ale tuto odpovědnost spíš odmítá a máme obavu, že chce dál podporovat rozvoj ubytoven," říká Jan František Krupa z Armády Spásy, největšího poskytovatele služeb lidem bez domova.
Odborník na problematiku bezdomovectví z Fakulty humanitních studií UK Libor Prudký dodává: "Každá sociální politika musí začít od vymezení cílové skupiny a určit, co se má dělat a kdo za to má být odpovědný. To v předkládané koncepci naprosto chybí. Ministerstvo pro místní rozvoj promarnilo velmi důležitou příležitost připravit potřebný materiál, přitom měli funkční předlohu v tom, jak se připravovala koncepce bezdomovectví. Ministerstvo práce a sociálních věcí svolalo odborníky i zástupce veřejnosti a materiál vypracovali společně. Je to na něm vidět. Navíc jde návrh Koncepce sociálního bydlení proti Koncepci prevence a řešení problematiky bezdomovectví v ČR do roku 2020, kterou tato vláda schválila. Jedním materiálem likviduje druhý - horším lepší."
Koordinátor Platformy Jan Milota uvádí: "Související novela Zákona o pomoci v hmotné nouzi, která je nyní taktéž v připomínkovém řízení, má omezit výplatu dávek lidem žijícím v ubytovacích zařízeních nevyhovující kvality, nenabízí však pro ně žádnou alternativu, kam jít. Je to celé špatně načasované, pokud by stát zajistil pro tyto lidi byty, samozřejmě s novelou budeme souhlasit, ale takhle vážně hrozí, že lidí budou z ubytoven a azylových domů vyhazováni na ulici."
"Nechceme koncepci, ani návrh novelizace Zákona o hmotné nouzi jako takové shodit ze stolu. Vypracovali jsme řadu podnětů, které nebyly vůbec brány vážně. Žádáme pouze to, aby byl poskytnut dostatečný prostor pro diskuzi nad tak zásadními otázkami a aby do něj byli zapojeni odborníci a lidé, kteří mají přímou zkušenost se sociálním bydlením či jsou v bytové nouzi. Chceme koncepci dopracovat do podoby, která bude skutečně řešit stále rostoucí problémy," říká k připravovanému materiálu Ripka.
Platforma pro sociální bydlení je uskupení sdružující čtyřicet členů, mimo jiné Český helsinský výbor, Armádu spásy, Sdružení azylových domů, organizace ROMEA, Naděje a Konexe, ale i individuální členy, jako jsou například zakladatel Naděje Ilja Hradecký, sociolog Libor Prudký či sociolog a expert sociální demokracie Martin Potůček.
Kontakt: Štěpán Ripka, mluvčí Platformy pro sociální bydlení, 774 541 245, stepanripka@gmail.com Další informace: www.socialnibydleni.org
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Přepis rozhlasového rozhovoru s jedním z předkladatelů koncepce, náměstkem ministra pro místní rozvoj, Miroslavem Kalousem (ODS), lze nalézt zde:
http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/dvacetminut/_zprava/1290740