Ještě jednou: umění a astrologie

U příležitosti konání výstavy Astrology&Arts jsme se zeptali jednoho z kurátorů, Jozefa Cserese na jeho pohled na astrologii.

Co vás jako teoretika umění a publicistu zajímá na astrologii? Nebo se jí také sám zabýváte?

O astrologii konkrétně se příliš nezajímám, vím o ní málo. Zajímají mne však intermediální přesahy mezi různými obory, formy a způsoby reflexe světa, zejména ty, které ukazují, jak záludná může být jediná možná pravda, jediný možný úhel pohledu, či jediný možný způsob interpretace. Na astrologii jako takové mne fascinuje především odvaha interpretovat; je to umění interpretace par excellence. Projekt jsme vymysleli spolu s Mirkem Švejdou, který se astrologií intenzivně zabývá mnoho let. Já jsem jenom pozval několik umělců, o nichž vím, že se ve své tvorbě astrologie nějakým způsobem dotýkají.

Na výstavě jsou zastoupení především umělci ze střední Evropy. Ale je tam i Sam Ashley z USA a budou uvedena díla mezinárodně uznávaných osobností Alejandra Jodorowského a Dana Rudhyara. Jak se Vám podařilo dát takto širokou paletu umělců dohromady? A jak výrazná je středoevropská tvorba ve světovém kontextu? Nebo jde naopak o misijní akci, která má probudit zájem v našem teritoriu?

S výjimkou Sebastiana Hanusy a Pétera Kecskése jsou na výstavě samí umělci, se kterými jsem již v minulosti spolupracoval na jiných projektech a jejich tvorbu lépe znám. Co se týče Alejandra Jodorowského, promítneme jeho film Holy Mountain se zasvěceným komentářem Zsolta Sőrése, a na jaře se chystáme uvést česko-slovenskou premiéru klavírních skladeb Dana Rudhyara v podání vynikajícího klavíristy Ivana Šillera. Význam středoevropského umění ve světovém kontextu si netroufám odhadnout, nejsem historik umění a nikdy jsem umění nevnímal v geografických, národních či rodových souvislostech. Ambicí projektu "Astrologie a umění" je spíše ukázat, že kromě dnes už samozřejmých přesahů mezi uměleckými druhy existují též přesahy mezi uměním a jinými oblastmi vědění.