Volby, které nikdo nevyhrál

Na tomto místě měla být analýza parlamentních voleb. Nebude. Abyste totiž mohli něco analyzovat, musíte tomu rozumět. Tomu, co se stalo v předvečer půlkulatého výročí vzniku republiky, však při nejlepší vůli rozumět nelze.

Nečasova vláda packalů opřená o samozvaný spolek LIDEM byla už tak neudržitelná, že si všichni přáli předčasné volby. Když k nim došlo, dostavilo se necelých šedesát procent voličů, což je historicky nejnižší výsledek.

Podle průzkumů veřejného mínění českým voličům ze všeho nejvíc vadí neprůhledné rozdělování veřejných prostředků, které většinou končí v kapsách různých vykuků. Proto téměř pětinu hlasů získal největší příjemce dotací u nás, který vydělal deset miliard jenom na zákonu o biopalivech.

Po sedmi letech destruktivního vládnutí pravice, které vedlo ke zhoršení všech ukazatelů kvality života, získává nejsilnější opoziční strana v každých volbách méně a méně hlasů (od roku 2006 ztratila sedm set tisíc voličů). K horšímu výsledku, než byl ten letošní, by ČSSD nedovedli ani Pepek Vyskoč a Jack Rozparovač coby volební lídři.

Mediální fronta různých osobností před volbami vehementně varovala před návratem komunistů. A úspěch se dostavil: nejmocnějším mužem v zemi se stal kariérní komunista, podezřelý ze spolupráce s StB.

Sociální demokracii prý voliči potrestali za vnitřní nejednotnost. Tím, že hlasovali pro slepenec korporativistických byznysmenů a elitářských intelektuálů, kteří se nemohou shodnout prakticky na ničem.

Ať dnes hovoříte s kýmkoli o čemkoli, shodnete se nakonec na jediném nezpochybnitelném faktu: že potraviny jsou v naší zemi nechutné, předražené a mnohdy přímo zdravotně závadné. Proto představuje největší naději na ozdravení českých poměrů největší výrobce těchto potravin.

V roce 2010 si mnozí slibovali změnu k lepšímu od hnutí sebevědomých prominentů, kteří dosud neměli s politikou nic společného. Zakrátko tato parta ukázala svou nenažranost a diletantismus, takže byla všemi nalevo i napravo mocně nenáviděna. Proto voliči opět zvolili hnutí sebevědomých prominentů, kteří dosud neměli s politikou nic společného. (Voličům Věcí veřejných se dá ještě odpustit: volili Johna a Klasnovou a netušili, že skutečným majitelem strany je Bárta a ABL. Naproti tomu voliči ANO 2011 hrdě hlasovali pro Babiše právě proto, že je to Babiš, šéf Agrofertu.)

Zemanovci jsou strana bez smysluplného programu, za kterou stojí velké a ne zrovna čisté peníze. Proto jejich potenciální voliči odešli k Babišovi, potažmo Okamurovi.

Prezidentské volby ukázaly vzrůstající zájem mladých lidí o politiku. Ve sněmovních volbách se politické subjekty, které postavily kampaň na tom, že jsou to strany mladých a pro mladé (tedy zelení a piráti), navzdory lákavému programu ani nepřiblížily pětiprocentní hranici. Dohromady získaly necelých tři sta tisíc hlasů. Pro srovnání, Vladimír Franz, obracející se k podobnému elektorátu, získal v prvním kole 351 916.

Ačkoli do parlamentních lavic se všichni cpali s dosud nevídanou vehemencí, vládní zodpovědnosti se naráz nechce ujmout nikdo. Ačkoli uspěly strany hlásící se ke středu a odmítající pravolevé dělení, ještě nikdy nebyla sněmovna tak rozhádaná a sestavení jakékoli koalice tak obtížné.

Karel Schwarzenberg prý prohrál prezidentské volby proto, že ho voliči odhalili jako simulakrum: tedy něco, co se tváří, že je něčím jiným, než ve skutečnosti je. Češi odmítli kýč a zvolili brak (estetika definuje rozdíl mezi kýčem a brakem tak, že kýč ještě předstírá jakési hodnoty, kdežto brak otevřeně hraje na nejnižší pudy). 

Vy tomu rozumíte? Já ne.

Poselství z letošních voleb zní s klasikem: „Zanechte vší naděje!“ V rámci stávajícího politického systému zkrátka změna k lepšímu nepřijde. Definitivně se ukázalo, že volby nejsou soubojem (byť sebeproblematičtějších) idejí, ale soubojem peněz. Kdo jich má nejvíc, vyhrává, ať hlásá cokoli.