Dny slovanské kultury

Skanzen v Modré. Foto www.dnyslovanskekultury.cz

Je slovanská vzájemnost pouhým romantickým reliktem devatenáctého století? Podle současných médií by se to tak mohlo jevit. Zdůrazňování slovanství bývalo leckdy záminkou pro velkoruský imperialismus, po pádu sovětského bloku přišly bratrovražedné konflikty na Ukrajině a v bývalé Jugoslávii i nekritické přijímání čehokoli ze Západu. Teprve pozvolna se prosazuje názor, že máme-li skutečně chápat současný svět, musíme nejdříve zkusit porozumět svým nejbližším. Proto pořádá Slovanská unie od roku 2013 akci, jejímž účelem je vzájemné poznávání národů hovořících slovanskými jazyky.

Festival se původně konal v Kroměříži, po loňské přestávce se letošní ročník přesunul do kraje okolo Uherského Hradiště, který je spojen s cyrilometodějskou misií. Mezi 19. a 24. květnem tedy budete mít možnost vyrazit na řadu zajímavých výletů, které vám také umožní poznat trochu lépe vlastní kořeny. Hlavním tématem bude tentokrát kultura dvou blízkých (a až příliš často zaměňovaných) zemí: Slovenska a Slovinska. Ač máme sklon se domnívat, že o nich víme všechno, můžeme být často usvědčeni z omylu.

V areálu velkomoravského archeologického skanzenu v obci Modrá bude v sobotu odpoledne slavnostně vysazena odnož z nejstaršího keře vinné révy na světě, který se jmenuje Stara trta a roste již nejméně čtyři sta let ve slovinském Mariboru.

Dále je na programu například přednáška Radovana Lipuse o působení českých architektů ve Slovinsku, divadelní představení Slovenka na kvadrát s Lucií Siposovou, výlet na Horu svatého Klimenta, koncert pěveckých sborů ve velehradské bazilice nebo projekce filmů Dušana Hanáka, po níž následuje beseda s režisérem. V Centru slovanské archeologie ve Starém Městě budou vystaveny zlaté plakety z 9. století, nalezené v Bojné u Nitry, a moderní kostel svatého Ducha bude hostit výstavu Jože Plečnik: Mistr sakrální architektury. Mezi dalšími osobnostmi, s nimiž se můžete na akci setkat, jsou písničkářky Zuzana Homolová a Jitka Šuranská, historikové Anton Perdih a Luděk Galuška, herečka Nataša Burger nebo soubor Nebeská muzika z Terchové. Součástí festivalu bude také jarmark původních řemesel i ochutnávky vín a národní kuchyně ze zúčastněných zemí.

Dny slovanské kultury, Uherské Hradiště, Modrá, Velehrad, Osvětimany a Staré Město 19.-24. května 2016, http://www.dny-slovanske-kultury.cz/.