Festival BAZAAR

Obrázek nebo fotografie#16566

Jaká je dnes vlastně ta naše, tedy chudší část Evropy? Co ji spojuje a rozděluje, co v letech uplynulých od pádu železné opony získala a co ztratila? Ukázalo se, že pouhé mechanické napodobování západních zvyklostí blahobyt ani demokracii nepřinese, a tak se na scéně objevuje "identita", slovo stále častěji diskutované i zneužívané. Jako ústřední motiv si ho vzal i festival pohybového divadla ze zemí střední a východní Evropy, který proběhne v Praze od 18. do 20. března. Umělci se snaží obsah tohoto pojmu definovat: kým jsme jako jednotlivci a kým jako členové kolektivu - a lze to vůbec sladit? O aktuálnosti tématu svědčí slova dramaturga festivalu Ewana McLarena: "Strach prorůstající společností, který jsme ještě nedávno neznali, se dnes stává zdrojem i nástrojem politického kapitálu. Vidíme to u nás a zejména v sousedních státech, kde dochází dokonce k omezování svobody projevu - v oblasti umění to je zcela evidentní. Zdá se, že se nacionalismy z konce 19. století aktualizují do současnosti. Vize naší identity, osobní i politické, je i na počátku 21. století spojena s otázkou, kam se chceme ubírat dál." I nahlédnutí na webové stránky festivalu, plné obratů jako Saturday Bazaar, development festival nebo "work-in-progress", ukazuje, že s identitou to dnes ve východní Evropě není jednoduché: chtějí-li se místní obyvatelé mezi sebou domluvit, neobejdou se už bez angličtiny...

Festival zahájí v pátek 18. března představení chorvatských umělkyň Sonji Pregradové a Nives Sertićové Neznámá logika větru, kombinující živou akci s dokumentárním videem. Rakouská tanečnice Silke Grabingerová se v experimentu nazvaném Pokusná osoba vyrovnává s nápady různých choreografů a klade svým ztvárněním otázku, kdo je tady vlastně tou "pokusnou osobou": manipulovaná tanečnice, manipulující choreograf, nebo snad sami diváci? Následuje beseda s polským režisérem Wojtkem Ziemilským, který na festival přivezl své polemické zpracování Shawova Pygmalionu, zkoumající hranice komunikace a empatie.

Sobotní program je rozdělen do dvou bloků, v nichž šestice tvůrců z různých zemí předvede ukázky ze svých připravovaných děl, přičemž jakékoli improvizace a vzájemné interakce nejsou vyloučeny. V neděli vystoupí duo Ufftenživot (Jiří Šimek a Sára Arnsteinová) s inscenací Toilettalk a rumunský projekt Unsorcery. Součástí festivalu je také improvizační dílna na téma dialog dvou rovnocenných médií, jejíž výsledky budou prezentovány rovněž v rámci nedělního programu.

Festival BAZAAR. Identita v umění a pohybu. Alfred ve dvoře, studio ALTA, divadlo PONEC, Praha, 18.-20. března 2016.

Více informací o festivalu a jeho kompletní program najdete zde: http://www.alfredvedvore.cz/cs/bazaar.