Jundrov

Jundrovská náves koncem 19. století.

První sbírka poezie brněnského výtvarníka Petra Veselého (narozen 1953) je tvořena krátkými, jen zřídka rýmovanými básněmi i lapidárními deníkovými záznamy. Jistě neobvyklé je to, že všechny texty úvodního oddílu Klíčem z kosti se odehrávají na jediném místě, v básníkově domě. Autor se místo dlouhých úvah soustředí na prostý popis předmětů, které navzdory své zdánlivé všednosti dokáží vyvolat intenzivní vzpomínky: "Odněkud z rýny / při dešti / je slyšet klapot kapek/ jak v šeru dílny / když strýc Jožka naklepával / kladivem srp / Srpy a kladiva / provázely mě od dětství / V dílně jsem miloval / kovadlinu."

Veselý zřetelně navazuje na tradici lyrické a duchovní poezie, která by se dala vymezit někde mezi Reynkem a Skácelem. Ke svým malířským, básnickým i životním vzorům se otevřeně hlásí častými dedikacemi. Zatímco řada mladších brněnských básníků líčí své město jako chaotické až nepřátelské, Veselý zůstává ukotven ve svém Jundrově, který si ostatně navzdory příslušnosti k velkoměstu dosud uchoval řadu venkovských rysů. Neméně důležité místo v básních zaujímá i víra, natolik zvnitřnělá, že se obejde bez patosu: "Míjím práh kostela / a jen si připomenu / průhled mezi sloupy / zašlou zeď / s dřevěným ukřižováním / tak cizím?".

Knihu doprovázejí četné ilustrace (jejich autorem je nejen sám autor, ale také jeho dcera Marie Kapounová a přítel Svatopluk Otisk) i sympaticky osobně laděný doslov editora Zdeňka Volfa.

Petr Veselý: Jundrov. Větrné mlýny, Brno 2014 , 148 stran.