Čtrnáctideník Kulturní noviny
3. číslo pondělí 14. 1. 2019
Stát se provinil neplněním povinnosti chránit životní prostředí a zdraví a bezpečí lidí
Oč jde ve francouzské environmentální petici, kterou podepsaly už více než dva miliony lidí.
Iniciativa čtyř francouzských nevládních organizací (Naše vztahy ke všem, Nadace pro přírodu a člověka, Greenpeace France a Oxfam France) „Klima: konec nečinnosti, požadujeme spravedlnost“ se stala nejmasovější environmentální peticí v dějinách Fran ... více »
Aby ze státu nezbyli jen policajti s obušky
O jedné méně viditelné příčině současných francouzských protestů.
V jedné z mnoha reportáží o protestech „žlutých vest“ proti Macronově politice zaznělo nadčasové varování. Mnoha Francouzům přestalo být jasné, proč vlastně platí daně. Z jejich života totiž pomalu a postupně „zmizel stát“. Ne, že by se snad vypařil ... více »
Mobilní pozdvižení
Jakou národnost má telefon?
Označení čínských mobilů za bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku přirozeně vyvolalo všeobecné pozdvižení. Experti na kybernetickou bezpečnost potvrdili temné podezření, že Číňané jsou v mobilech nejlepší. A bude hůř, protože se Čína stává místo ... více »
Nula v Brně
Město Brno se jako první město v ČR rozhodlo pro nulovou toleranci glyfosátu v oblasti působnosti samosprávy. Glyfosát je účinná látka (nechvalně) známého přípravku Roundup vyvinutého firmou Monsanto.
Chemická látka glyfosát je obsažena v přípravcích na odstraňování plevele. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (odborná složka Světové zdravotnické organizace WHO) ji ve své zprávě z roku 2015 označila za „pravděpodobně karcinogenní pro člověka ... více »
Přechody přes neviditelné hranice
Rituály tvoří neviditelnou vnitřní strukturu lidského života. Jejich absence (či ztráta povědomí o nich) činí psychický svět člověka rozmazanějším a nezacíleným. V této souvislosti přinášíme upozornění na klasické dílo francouzského antropologa Arnolda van Gennepa (1873–1957) Přechodové rituály z roku 1909, které vyšlo v novém vydání v nakladatelství Portál v roce 2018.
Píšu tuto stručnou úvahu o novém vydání klasické práce o rituálech v době, kdy sám zažívám rituální praxi par excellence: Křtíme syna mé dcery. Tato skutečnost, jejíž vážnost i působivost v našem příbuzenském a spřáteleném kruhu zakouším, je doklade ... více »
Big Little Big Horn
Jsme obklopeni imitacemi, odkazy a citacemi. O tom, že závisí na naší otevřenosti a současně kritičnosti, jestli tuto situaci provází vzrušující klíčení nebo sklíčenost, mluví také výstava dvou umělců klasických médií, malíře a sochaře, která bude zahájena dvacátého čtvrtého ledna v pražské Nové galerii.
Místo toho, aby bylo výtvarné umění prostě vizuálně krásné, neustále k něčemu odkazuje. Divákovi už na to dávno nestačí přirozená výbava kolektivním nevědomím ani slovník symbolů. Jednou jsou to obtíže migrace přes Středozemní moře, jindy konkrétní ... více »
Z polí se to temně kouří...
Jedna z „českých písní“ Viktora Dyka.
Z polí se to temně kouří. Mlhou stromy ověšeny. — Cesta, kterou nikdo nejde v roztesknělé rovině. Zpíváme si, hvízdáme si. Smějeme se, vzkřikneme si. Snad se ona stará hrůza na chvíli přec zaplaší… A to nebe na nás padá. A to nebe hrozí, hrozí. A pl ... více »
Počteníčko: Nejnovější idea lidstva
Fejeton Jana Nerudy z roku 1872 jako svědectví o době, kdy se rodila česká finanční aristokracie – i jako příležitost k zamyšlení, oč jsme dnes, po půldruhém století, moudřejší.
Před desíti lety ptali jsme se: Již mělo lidstvo tolik idejí, ideu náboženství, svobody, národností, jakou bude mít asi poté? A již nyní máme odpověď: ideu peněz! Není nová, ale kupodivu rychle dozrála k nadvládě nad ostatní. Vlastně jsme se měli te ... více »
O psech a lidech v brněnských Žabovřeskách
Fejeton - proč koš nechrání lidi, ale psy.
Máme vodicího psa. Jmenuje se Bols. Je to kříženec labradorského retrívra a vlčáka a je v důchodu. Po svém 10. roce už měl těžké služby dost, a tak jeho předchozí slepá paní dostala psa nového. Bolse nám dovezla paní Dvořáková ze Školy pro výcvik vo ... více »