Čtrnáctideník Kulturní noviny
51. číslo pondělí 21. 12. 2015
Bilanční anketa Kulturních novin 2015
Oslovili jsme okruh osobností z oblasti kultury a politiky se dvěma otázkami a přinášíme jejich odpovědi. Ve svém celku jsou pozoruhodně výstižné a inspirativní.
1. Která kulturní událost vás v během roku 2015 zaujala? Může to být vydaná knížka, cédéčko, koncert, festival, výstava, happening… 2. Rok 2015 byl ve znamení medializované migrace, jež vyvolala nejrůznější reakce společnosti i politiků. Které slabé ... více »
Evropa s Schengenem a bez Schengenu
Občanská úvaha o hranicích.
Hodně je slyšet, že Schengen je v hluboké krizi, před rozpadem, před zánikem. Myslím, že je potřeba vidět celý obrázek, a ne jen jeho kousek. Evropské integrování je postaveno mimo jiné na čtyřech svobodách: svobodě pohybu zboží, svobodě pohybu prac ... více »
KN 2016: Prosíme o podporu a máme pro vás dárek!
Redakční kruh Kulturních novin se rozhodl připravit pro své příznivce překvapení. Projdeme úrodu roku 2015 a vybereme pro vás to nejzajímavější. Čtěte podrobnosti dále.
Kdybychom v každém vydání Kulturních novin v roce 2015 přinesli jen šest nových textů, tak by to bylo celkem zhruba tři sta článků. Ono jich ve skutečnosti bylo více a k tomu jsme od loňského roku vedle pravidelného týdenního vydání zavedli kurátors ... více »
Autoportrét ve vypouklém zrcadle aneb příspěvek k jednomu výročí
Teoreticky bychom měli mít díky novým technologiím, které urychlují veškeré lidské činnosti a které jsou výsledkem naší snahy o „zefektivnění“ produkce, stále více času. Přitom si ale vytrvale stěžujeme na jeho rostoucí nedostatek. Nejen o tom, v čem tkví podstata tohoto paradoxu, pojednává následující text.
Před rokem jsem si v jednom brněnském antikvariátu koupil více méně náhodou, ostatně tak, jak to při návštěvách antikvariátu obvykle bývá, výbor z básní Johna Ashberyho Autoportrét ve vypouklém zrcadle . Knihu vydalo roku 1989 nakladatelství Odeon ... více »
Solženicyn: Nejhorší je prosperita bez sdílení, to je konec duše
Jedenáctého prosince letošního roku uplynulo devadesát sedm let od narození Alexandra Solženicyna. Jeho dílo a život by neměly být zapomenuty, ale naopak by měly být neustále připomínány a sloužit jako nevyčerpatelná studnice poznání, jak má člověk snášet těžkosti života, které nezavinil.
Jak mezi mlýnskými koly osudu a světového dění neztratit rovnováhu? Toť otázka, kterou si čtenář Solženicynova díla chtě nechtě pokládá i dnes. Je to dílo obsáhlé, sebrané spisy ve francouzštině ve formátu A4 zabírají v knihovně skoro jeden metr. Vy ... více »
Vánoce s výstavou Václava Sokola
Třetí rok v řadě za sebou vystavuje Václav Sokol o Vánocích. Tentokrát na pražské Novoměstské radnici. Možnost zažít setkání s tichým svátečním světlem autorových kreseb je krátká – od 21. prosince do 1. ledna.
Výstavy Václava Sokola (*1938) konané ve vánočním čase se pro mne v posledních třech letech natolik pevně spjaly s vánočními svátky, že pokud by Václav Sokol příští rok o Vánocích nevystavoval, hodně by mi to chybělo. Nejvíce na mne v této tříleté s ... více »
Likvidace Ateliéru
K prvnímu lednu 2016 vstupuje Společnost časopisu Ateliér „pro nedostatečné finanční zajištění“ do likvidace. Je děsivé, na jaký slovník jsme si zvykli. Ale ještě děsivější je, že nás konec čtrnáctideníku pro výtvarné umění vlastně nepřekvapuje a že jsme hotovi se spíše podivit, jak se mohl takový oborový časopis udržet celých dvacet osm let.
Kdo z pravidelnějších čtenářů Ateliéru se někdy jízlivě nezasmál nebo nenaštval nad recenzemi výstav notoricky zveřejňovanými až po jejich ukončení? Ano, tomu jsme se navykli smát, přestože v posledních dvou letech se zpravodajská včasnost zlepšil ... více »
Zemřel akademický malíř Vlastimil Toman, ctitel domovské krajiny
Nekrolog Vlastimila Tomana (1930–2015).
V pátek 11. prosince zemřel v Třebíči akademický malíř a grafik Vlastimil Toman. Bylo mu osmdesát pět let. Narodil se 19. února 1930 v Třebíči. V následujícím roce se rodina přestěhovala do sousedního Týna, tehdy samostatné obce. Tam žil do konce ži ... více »
Počteníčko: Přemilí sousedé
Rozjímání Karla Michala, které stylem takřka cestopisným popisuje pramen smutku v kraji rozumu, se stalo pojmem nejprve mezi autorovou krajanskou komunitou ve Švýcarsku, aby nakonec vústilo i v jeho starou vlast. Mužný postoj, který autor zaujal k tomuto prameni, v němž se tíha vody rovná tíze života, je inspirující četbou nejen pro dobu pozdního adventu.
Přemilí sousedé, snad bude nejlépe se napít, nežli se dostanem k podstatě. Beztak mluvím dlouho už na suchou hubu a věc je podstatou poněkud složitá. Často se mi zdá, a to se týká vás jak mne, že solidnost je příliš málo na životní názor, leč nedobř ... více »
Papírové řetězy mám připraveny…
Fejeton o Vánocích v teple i o těch, ze kterých dodnes táhne chlad.
Vánoce, které slavíme poslední léta, jsou nezapamatovatelné. Jsou si tak podobné, tak „osalátované, osmažené“, v teple, tak „odárkované“, že – zaplaťpámbu za to – nezapamatovatelné. Štědrovečerní večeře bývá u nás, k synovi, což je přes zahradu, se ... více »
Nad vinicou krákajú kŕdle vrán...
Ako žil malý človek z krajiny, kde zavládla sloboda.
V Horných Orešanoch majú cintorín uprostred viníc. Sopranistka vytiahla z vrecka na vetrovke mikrofón. Priložila k ústam, ale asi sa vybil, zastrčila ho nazad. Bola mi milá ako moja švagriná Melanka z Gelnice – aj tá spieva v chóre na odobierkach. O ... více »
Přejeli nám kocoura
Nedodržování maximální povolené rychlosti na silnicích je hrozbou nejenom chodcům. Koho přejedou příště?
„Ahoj, co je nového?“ zavolal jsem večer tatovi, abych se dozvěděl, jak pořídil na úřadě v Bučovicích a co se v posledních dnech událo v Málkovicích, kde po rodině mojí maminky vlastníme malý dům se zahradou. „Přejeli nám Mikeše,“ odpověděl mi otec ... více »
Kulturní noviny 2015: Deset „nej“
Přinášíme seznam deseti nejčtenějších článků, které byly publikovány v roce 2015. Zajímavé je, jak přirozená odezva zrcadlí u většiny textů úhelná témata dneška: rozporuplnou roli médií, problém s migranty, otázku univerzálního existenčního zabezpečení a problém našich hodnot a identity.
... více »