Čtrnáctideník Kulturní noviny
13. číslo pondělí 25. 3. 2013
Ohýbání autorského práva
Oblast autorského práva a hlavně jeho aplikace jsou místem neustálých snah o vytvoření parazitických penězovodů a omezování svobody.
Když chcete provozovat hospodu, čajovnu či jakýkoli prostor, kde zní hudba, musíte dnes platit. Komu? Zjednodušeně - autorům a interpretům hudebních děl. Pochopitelně není možné platit každému jednotlivě, takovou agendu by nikdo nezvládl, a proto ... více »
Nový papež je nadějí pro chudé
Iniciativa Za církev sociálnější vydala prohlášení ke zvolení argentinského kardinála Jorgeho Marii Bergoglia papežem.
Jako křesťané různých církví vítáme, že nový papež pochází z Latinské Ameriky, kde je blízkost těm nejchudším a živá církev ve formě základních společenství již dlouho něčím samozřejmým. Papež se podle svých slov přijetím jména František hlásí k ... více »
Dvě prózy ze současného Ruska - a jedna dokonce z Prahy
Postmoderní umělec Pavel Pepperštejn, výtvarník a spisovatel, představuje českému čtenáři svůj "psychedelický realismus".
Za námi stojí takové síly - kachňátka a vlkodavi." Pavel Pepperštejn, Svastika a Pentagon Pavlu Pepperštejnovi vyšly v češtině ... více »
Běžící koule těsta a čtyři papričky
Kniha přináší pohádkové příběhy z Tibetu a sousedních zemí, které s ním sdílejí příbuzný jazyk a způsob života: Bhútánu, Sikkimu a Ladaku.
Kniha přináší pohádkové příběhy z Tibetu a sousedních zemí, které s ním sdílejí příbuzný jazyk a způsob života: Bhútánu, Sikkimu a Ladaku. Vypráví je překladatel a cestovatel Miroslav Pošta, jenž se s nimi seznámil, když před lety učil v zapadlýc ... více »
Jsem jiný! Co mám dělat?
Moje zjevná jinakost pramení zejména ze staré školy. Tam se slušnost považovala za samozřejmost a krádež za zlodějinu.
Nikdy jsem si nemyslel, že jsem jiný. Naopak. Dlouho mi připadala stejnost jako normální lidský projev. V poslední době kolem sebe neustále slyším, že mám v sobě probouzet toleranci vůči odlišnosti, jiným sociálním skupinám, popřípadě národnostem ... více »