Čtrnáctideník Kulturní noviny
44. číslo neděle 27. 10. 2013
Svařeno pro Sibiřany
Je kus toho, co nás láká na moři, obsaženo v Sibiři? Aneb obrázky ze svatební cesty za svobodou Sibiře a zpět.
Když je něčeho opravdu hodně, jsou toho hory nebo moře. Podle toho, jestli se dotyčné množství lépe vrší a skládá nebo neohraničeně rozlévá. Evokace krajinou! Zajímavé ale je, že pokud se množství zmenší, neodcházíme jazykem do krajiny méně hornaté, ... více »
Jména
Povídka ruského autora o tom, jak to chodí na periférii někdejšího impéria.
Stála u tabule s odjezdy příměstských spojů, drobná dívka s velkýma očima a bledou tváří, v tenké hedvábné sukni, černém tričku a šedé pletené vestě. Ať by si oblékla cokoliv, zůstával na ní otisk města. Všechny ty podchody, knihovny, přečtené kn ... více »
Místní sociální služby: Problematický podnikatelský záměr
Místní sociální služby (MSS) asi nebudou tím pravým způsobem, jak naplňovat potřeby v sociální oblasti.
Se zájmem jsem si přečetl v Britských listech (23. října 2013, Britské listy ) článek Martina Kunšteka o likvidaci dle něj nadějného projektu Místní sociální služby (MSS). Téma je to závažné, chtěl jsem o něm napsat pro naše Kulturní noviny, pro ... více »
Brněnská konference přinesla řadu inspirací
Přinášíme reflexi naší konference Družstva, komunity, síťování (Brno, 12. října) od jednoho z účastníků.
Cílem konference bylo poukázat na problémy fungování současné české společnosti a prezentovat aktivity, které se snaží vytvářením komunitní spolupráce vyvažovat globalizační a politické tlaky omezující myšlenkovou nebo materiální nezávislost jedi ... více »
Norská inspirace: O feminismu v demokracii (2. část)
Dokončení z minulého čísla.
Úvodník deníku Aftenposten ze dne 11. června 2013 - tedy dne, který připadá přesně na sté výročí volebního práva žen -, zdůrazňuje historičnost události a to, že je třeba aktivně se věnovat udržování její paměti. Výdobytky politických bojů nelze ... více »
Při svých cestách po Evropě jsem nikde nic takového neviděl
Rozhovor s Josefem Strakou se ohlíží za letními podvečery autorského čtení na pražské náplavce.
Od poloviny července do poloviny září probíhal na pražské "náplavce" cyklus autorských čtení. A to na lodi upoutané u nábřeží u železničního mostu mezi Smíchovem a Vyšehradem. Duchem těchto čtení byl básník Josef Straka. V cyklu čtení na lodi ... více »
Kandidát
Báseň Viktora Dyka (1877-1931) jako by byla napsána dnes.
Jsem to, co mužem z lidu slove. K vám přicházím, ó voličové, jen já znám dobýt český stát. Zásady nestojí mi v cestě, mám zdravý orgán, pádné pěstě. Jsem kandidát, jsem kandidát. Kniha mne málo alteruje. Žid od žida ji opisuje. Je třeba, aby rozum v ... více »
Literární soutěž Františka Halase zná své oceněné
Laureátkou 41. ročníku Literární soutěže Františka Halase se stala Klára Šmejkalová.
Klára Šmejkalová (1993) je studentkou Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. S jejími básněmi se lze potkat například na stránkách Literární.cz/ a nás může potěšit, že Klára se objevila ještě coby studentka gymnázia i na stránkách Kult ... více »
Paměť
Napadlo vás někdy, jak asi vypadala vaše ulice za války? Nebo ještě dřív?
skrz mě na tomto světě tečou jenom básněotvorem v látce protéká zpráva o mém tělebílý kvítek se vznáší ve větru, klesá a opět se vznáší víc než on nejsi ráno slunce vychází večer zapadá vychází měsíckněz zvedá ruce aby požehnal bůh trhne časema s hu ... více »