Čtrnáctideník Kulturní noviny
29. číslo pondělí 20. 7. 2015
Paříž letmo
Pár neuspořádaných dojmů a nápadů z výletu. Město světového formátu nabízí dostatek podnětů nejen pro prvoplánovou turistiku, ale i pro kritické přemýšlení o věcech, které se netýkají jen Paříže, ale i nás.
I člověk, který si na turistiku nepotrpí, by měl jednou za život navštívit Paříž. Tři dny samozřejmě není dost na skutečné poznání, ale i takový flirt má svoji cenu – tím spíš, že podle mnoha očitých svědků se „město světel“ dokáže časem docela omrz ... více »
Nač dojel španělský poštovský panáček?
Reflexe hospodářské soutěže mezi dvěma evropskými podniky, která se dotýká nejen turistů na dovolených.
Ne modře, ale žlutě kvete poštovní schránka na rohu španělské ulice. Nadto někdy udiví nápisem „Swiss Post“, česky: Švýcarská pošta! V turisticky frekventovaných oblastech Španělska dnes v oblasti mezinárodní poštovní přepravy vzájemně hospodářsky n ... více »
Městečko pod lesy a další knihy Petra Motýla
Představení několika novějších publikačních počinů básníka, prozaika, uměleckého kritika a pravidelného přispěvatele Kulturních novin Petra Motýla.
Petr Motýl je autorem, který volí nesnadnou vlastní cestu. Český literární svět, co vlastně připomíná? Být kdesi jinde, hovořili bychom o džungli, u nás se však nabízí představa jakési nedbale rekultivované haldy. Duchovní obsahy jako by byly v min ... více »
Výtvarné umění jinak (3. část): Co je to disability art?
Etablování pojmu disability art je spojené se změnami vnímání postižení ve společnosti, s vlastní aktivizací handicapovaných v sociokulturním prostředí, ale také s obecnou diskusí o normalitě a jinakosti a o nebezpečí sociálního vyloučení těch, kteří jsou „jiní“.
Dominantní otázkou disability art jsou možnosti tvorby nového jazyka, obrazových prostředků a definice estetiky ve vztahu k postižení (psychickému i fyzickému). Cílem je formulovat a reprezentovat jinakost v uměleckém prostředí takovým způsobem, kte ... více »
Otázky bez odpovědi (15. část): Dvojí absurdita
V roce 1966, v době myšlenkového i tvůrčího kvasu v české společnosti, sepsal mladý student fyziky filosofické pojednání o devatenácti kapitolách, v němž si kladl mnohé – pro něj tehdy důležité – otázky. Ani po bezmála padesáti letech nemůžeme říci, že by zcela pozbyly své důležitosti či inspirativnosti. Přinášíme další část tohoto dříve nepublikovaného textu.
Motto: Stačí jim být a to je nevýslovné. (Holan) V dětství se nám svět, který vnímáme, zdá totožný se skutečným světem. Milujeme jej a nevěříme, že by nás mohl klamat. I později ve chvílích, kdy svět pouze vnímáme, cítíme se být jeho částí a nepoc ... více »
Počteníčko: Pan Vávra se rozhodl
Povídka Jiřího Suchého odehrávající se v čase dovolených.
– Blbče, pravila paní Vávrová svému muži. – Koukej se trochu kolem sebe! Jinak jsme mohli zůstat doma. Pan Vávra pozvedl hlavu dosud svěšenou a pomyslel si: Má pravdu, Božka. Koukám do země, a ta je stejná jako u nás. A kupole mi unikají. Například ... více »
Trať
Fejeton o tom, co bylo vsekáno do skály.
Jedeme s mým klientem z Hradce Králové do Sloupu v Čechách převzít dědictví po jeho zemřelém otci a jako feldkurát Katz přestupujeme v Nymburce. Vlak, který přijíždí, je navenek úplně stejný jako odborářský vlak, který před třiceti lety jezdíval naš ... více »