Čtrnáctideník Kulturní noviny
10. číslo pondělí 4. 2. 2013
Rehabilitace prvorepublikových idejí sociální demokracie a družstevnictví
Skutečné družstevnictví (nikoli jeho totalitní zneužití) je evoluční cestou socializace společnosti, k níž se hlásila už prvorepubliková ČSSD. Mise družstevních idejí žije i v dnešní společnosti. Zahraniční příklady jsou toho dokladem.
V roce 1989 se zhroutil tak zvaný reálný socialismus. A zhroutil se proto, že šlo o socialismus nereálný. Nereálný socialismus stál na pochybných základech, jimiž byla zestátněná ekonomika a víra, že v takové ekonomice všechno patří pracujícím, kteř ... více »
Našim čtenářům - děkujeme!
Pokus o malou rekapitulaci dosavadní cesty Kulturních novin. Nebyla by možná bez vkladu jejich tvůrců, stejně jako bez vkladu členů družstva a čtenářů.
V roce 2013 se Kulturní noviny nacházejí ve čtvrtém roce své existence. Vycházíme-li doposud, tak především díky našim členům, kteří tvoří základ vydavatelského družstva, díky obětavosti našich spolupracovníků a autorů a v neposlední řadě díky čtená ... více »
Mé kresby a malby nejsou nic jiného než záznamy vzpomínek, nálad a snů - 2. část
Dokončení rozhovoru s malířem a grafikem Josefem Ruszelákem, milovníkem stromů a přítelem Ludvíka Kundery.
Vedle vlastní výtvarné práce máte rozličné kulturní zájmy. Z rozhlasu jsem slyšel výzvu, aby se vám přihlásili majitelé rodinných fotografií z návštěvy svatého Hostýna. Hostýnská výzva, tak tomu říkám. Vyzval jsem návštěvníky Hostýna k přispění do s ... více »
Úzkosti křehkého srdce
Před devadesáti lety se narodil básník Josef Suchý. S básníky Janem Zahradníčkem a Jakubem Demlem se protínal v katolické víře a hlubokém vztahu k rodné Vysočině. S generačním druhem Janem Skácelem pak v prosté lyričnosti.
Josefu Suchému by letos 1. března bylo devadesát let, zemřel však již roku 2003. Svou první sbírku Žernov měl vydat v pětadvaceti, byla už vytištěna, ale dění v roce 1948 postupovalo nemilosrdně rychle - a kniha šla do stoupy. Nezrcadlila totiž dost ... více »
Bylo jich šest
Impresivní procházka končící výstavou Motýlí efekt v pražském Rudolfinu.
Pražské Rudolfinum, velkorysý výstavní prostor, sjednotil dílo odlišně smýšlejících současných umělců, jimž je jinak nejzřetelnějším spojníkem sdělovací médium. Malba. Barva. Malba v barvě. Barva ve Vélově, Štechově, Gerbocově, Typltově, Pitínově a ... více »
Velký astronaut
Cyklus Pavla Brázdy Lidská komedie, vystavený v pražském Obecním domě, potvrzuje autorovu pozici solitéra, ovšem dobře poučeného na současných trendech výtvarného umění.
Pavel Brázda (*1926) patří k nejstarší generaci českých výtvarných umělců a i ve svém pokročilém věku tvoří stále velmi intenzivně. Jeho současná výstava se koná v pražském Obecním domě, tedy v místě reprezentativním, s velkou tradicí výstav výtvarn ... více »