Čtrnáctideník Kulturní noviny
52. číslo pondělí 23. 12. 2013
20 let Galénu: Zdravotnická literatura jinak
V pražském Paláci Akropolis pokřtili 18. prosince profesor Vladimír Mišík, doktor věd, s docentem Janem Hrubým, kandidátem věd, a odborným asistentem doktorem Jaroslavem "Olinem" Nejezchlebou knihu Indikace k ústavnímu léčení lékaře MUDr. Jaroslava Pichlíka. A děly se i jiné věci.
Byl to večer plný oslav a slavit bylo vskutku co. Před dvaceti lety vzniklo nakladatelství Galén, jehož páteří je katalog medicínské literatury. Několik stovek odborných titulů vysoké redakční a polygrafické úrovně a ediční partnerství s Karlovou ... více »
Anketa Kulturních novin - 3. část
Dokončení ankety o kulturních i jiných událostech uplynulého roku.
Jiří Guth, ekolog 1. Bylo pro mě docela těžké vybrat jen jednu knížku. To budiž chápáno i jako dobrá zpráva v jinak nelehkých časech. Nakonec doporučuji Pozor, Toxo! od Jaroslava Flegra. Myslím, že čtenářům se sklonem ke společenským vědá ... více »
Od mléka v pytlíku po voňavky z Kremlu
Pohled do obchodů v dobách centrálního plánování.
Minulost je jako cizí země. Všechno tam dělají jinak." Leslie Poles Hartley: Poslíček Někdejší redaktor České televize a tvůrce pořadu Retro Michal Petrov (*1965) vydává obsáhlý katalog spotřebních výrobků populárních v dobách minulého re ... více »
Česká literatura 2013: první bilance
Na konci listopadu se na půdě Ústavu pro českou literaturu Akademie věd konala debata, která měla za cíl podat první bilanci české literatury v tomto roce. Rozhlasová stanice Vltava tuto debatu zaznamenala a 16. prosince odvysílala. Přinášíme její stručné shrnutí a komentář.
Říci, že se jedná o první bilanci, je důležité, protože dle moderátora diskuze Pavla Janáčka bylo smyslem setkání především "vymezit půdu pro společnou bezpředsudečnou debatu". To znamená pokusit se nastínit, odkud a kam se česká literatura ubírá ... více »
Osamělý impresionista, který miloval lidové písně
V Národní galerii je v Salmovském paláci na pražských Hradčanech k vidění výstava Poslední impresionista mapující malířské dílo Ludvíka Kuby. Připomíná, že v roce 2013 uplynulo 150 let od narození této neobyčejné osobnosti - malíře, hudebníka, folkloristy a propagátora slovanské kultury.
Jako chlapec kreslil vše, co mu padlo do očí. Maminka se jeho vášně obávala. Vedle toho navštěvoval učitele hudby a na několika nástrojích projevoval nadprůměrnou přirozenou muzikalitu. Tatínek by jej rád měl malířem, ale ukázalo se, že odborné v ... více »
Vánoční počteníčko: Balkánská hudební vášeň
V netradičně pojatém cestopisném románu Návod k použití světa vypráví Nicolas Bouvier o svém putování z Balkánu do Indie.
Tady, stejně jako v Srbsku, je hudba vášeň. A pro cizince také zázračné "Sezame…"; najde-li v ní zálibu, najde i přátele. Když se pustíte do nahrávání, všichni - včetně policie - vám snaživě začnou dohazovat muzikanty. Tak se pár dní před naš ... více »
Kdyby se Ježíš narodil roku 1932
Vánoční rozhlásek Karla Čapka.
Karel Čapek (24. 12. 1932) Praha, Brno, Ostrava, Bratislava, haló! Do města i dědiny neseme vám noviny, co se právě stalo. Do té chvíle došly nás zatím tyto zprávy: že se právě v Betlémě na slámě a na seně narodil synek zdravý. Na místo se nej ... více »
Světlo
Tento fejeton byl napsán na den zimního slunovratu, přirozeného astronomického podkladu Vánoc.
Včera jsem se stěhoval. Měl jsem málo času na balení, a přiznám se, že se mi taky příliš nechtělo. Doposud jsem bydlel v jednom z nejvyšších bodů našeho nížinného města, v bytě, ve dvanáctém patře sídliště v samém středu Salonu republiky, z jehož ... více »
Vůně života
Vůně jsou naším životním a spolehlivým průvodcem. Rozkrývají nám to, co je příjemné, zdravé a nadějné. Neopomenou zmínit, co a jak se v životě snadno mění, záhy kazí a neodvolatelně ničí. - Jaká je vůně Vánoc?
Mám rád vůně. Přírodní a přirozené. Nikoliv uměle spoutané ve spreji a podivných flakonech. Odmalička jsem trávil dlouhé dny v prosluněných polích. Na březích chladivých potoků. V rozkvetlých loukách a na lesních paloucích. Sbírali jsme praváky. Bor ... více »