Čtrnáctideník Kulturní noviny
2. číslo pondělí 13. 1. 2014
Plody země, která neexistuje
Výročí příchodu slovanských apoštolů Cyrila a Metoděje na Moravu v roce 2013 bylo příležitostí se ohlédnout za úctyhodnou knižní produkcí o Moravě, této zemi, která − řečeno slovy Jana Skácela − současně "je a není".
V době, kdy v brněnském Paláci šlechtičen, sídle Etnografického ústavu Moravského zemského muzea, probíhala obsažná výstava Cyril a Metoděj - doba, život, dílo , přišla mi od Muzejní a vlastivědné společnosti v Brně ohláška dlouho očekávaného čtvrt ... více »
Emancipace a radikální demokracie
Kolekce esejů politického filosofa Ernesta Laclaua je výbornou pobídkou k přemýšlení a třeba i přehodnocení toho, co je demokracie a svoboda. Nejedná se však o pouhou analýzu, ale o vcelku jedinečně optimistický pohled na naše možnosti tyto principy posílit.
Kniha Emancipace a radikální demokracie je souborem devíti esejů politického teoretika Ernesta Laclaua. Kolekce textů se podobá vrstvení, které postupně zpodrobňuje mapu Laclauovy intelektuální cesty. Eseje, tedy vrstvy, se občas překrývají, a to ... více »
Ukrajina už zase na rozcestí
Je pochopitelné, že evropští politici i veřejně aktivní intelektuálové podporují ty Ukrajince, kteří odmítají hospodářskou závislost země na Rusku. Nedělejme si však iluze, že být protiruský znamená automaticky být prozápadní.
Nepokoje v Kyjevě pomalu utichají a problémy země se začínají řešit u jednacího stolu. To je jistě dobrá zpráva. Horší ovšem je, že země je rozdělena natolik fatálně, že jen těžko bude hledat shodu na čemkoli. Nezávislá Ukrajina vznikla na základě i ... více »
Čechy jsou v Česku, Morava a Slezsko taky
Terminologická úvaha na okraj jedné často se vyskytující chyby: Čechy nejsou totéž co Česko.
Holandsko je název středozápadní části historického území Nizozemska, který se často (ale nesprávně) používá pro označení celého státu. V napoleonských dobách skutečně krátce (1806-1810) existovalo Holandské království, pod které spadala velká část ... více »
Debata o poměrném volebním systému v roce 1990
Úvahy o změně volebního systému, které se objevily nedávno, jsou důvodem pro rekapitulaci argumentů pro přijetí toho současného.
Poslední dobou se ze zpráv dozvídáme, že rodící se vládní koalice má v plánu změnit volební systém na většinový, aby se snadněji vládlo tomu, kdo ve volbách zvítězí. Já jsem spíše zastáncem systému poměrného, ve kterém strany dostanou tolik mandátů, ... více »
České století: zmařená příležitost
Televizní seriál s velkými ambicemi a značnou mediální rezonancí odhalil slabé stránky současné české kinematografie.
Ambiciózní projekt České televize České století , velmi pravděpodobně cílený nebo alespoň inspirovaný blížícím se stým výročím vzniku Československé republiky, stačil ve svém případném "startovacím" roce dosáhnout zhruba na první třetinu daného čas ... více »
Počteníčko: Jak vyzrát na domorodce z Ohňové země
Když se vydáte na cestu kolem světa, musíte se připravit na řešení nejrůznějších situací. Ukázka z knihy.
Sandy Point (Punta Arenas) je chilská zauhlovací stanice, velice hrdá na to, že má asi dva tisíce obyvatel všemožných národností, mezi nimiž převažují Chilané. Usedlíci na tomto neveselém koutku země na tom zřejmě nejsou tak špatně; mohou se zabý ... více »