Čtrnáctideník Kulturní noviny
21. číslo pondělí 26. 5. 2014
Na cestě k rekonstrukci státu
Iniciativa Rekonstrukce státu ohlásila významný pokrok v přijímání ozdravných zákonů. Informuje též o potížích, které provázejí přijímání návrhů těchto zákonů. Ruku v ruce s těmito snahami jde iniciativa senátora Michálka v oblasti zákona o svobodném přístupu k informacím.
Ze stránek www.rekonstrukcestatu.cz vyjímáme následující informace z druhé poloviny května. Mezititulky jsou redakční. Sto šedesát pět poslanců, kteří se před volbami zavázali k zákonům z agendy Rekonstrukce státu, dostali poprvé šanci svůj ... více »
Věčně kontroverzní A. J. Liehm
O jedné oslavě, která se - ku prospěchu věci - poněkud zvrtla.
Když je dnes člověku dvacet, chce se mu hnusem zvracet" (et cetera), zpívá se ve známé písni. Už se z ní ale nedozvíme, co dělat, když je dnes člověku devadesát. Snad se od něj očekává hlavně vděčnost, že se vůbec dožil, a pasivní přijímání hold ... více »
Deště a sklenice
Občanské sdružení Cesta domů může svým názvem leckoho snadno zmást. Cesta domů tu totiž znamená cestu ze slzavého údolí tohoto světa. Pro ty, kdo se zatím z tohoto světa ještě odejít nechystají, pořádá Cesta domů výstavu kreseb Václava Sokola ve své prodejně zbožím všemožným pár kroků od stanice metra Vltavská v Praze.
Prostředí prodejny Cesty domů je poněkud zvláštní, je to víceméně takové kramářství, kde je možné koupit knížky, hrnečky, oblečení, ručně vyráběné diáře a kdovíco ještě. Všechno je v prodejně naskládané takovým způsobem, že to vytváří ... více »
Olbram Zoubek komorně a noblesně
Žijící klasik českého sochařství vystavuje v Náměšti nad Oslavou.
Galerie 12 v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku uvádí do konce června v noblesní instalaci úzký výběr z díla našeho předního sochaře, figuralisty Olbrama Zoubka, letos osmaosmdesátiletého. Zaujatému návštěvníkovi výstava dojista poskytuje stěžejní ... více »
Antonín Sova
Antonín Sova (26. února 1864, Pacov – 16. srpna 1928, Pacov) byl symbolistický básník, signatář Manifestu České moderny a od roku 1898 první ředitel pražské Městské knihovny.
Děl dobou dnešní roztrpčený děd Děl dobou dnešní roztrpčený děd: Já velkodušně skrýval cizí viny. Já zásluhy spíš uměl vymýšlet svých krajanů a svojí domoviny. Já spíše zakryl jsem, kdo nebyl čist, bych neoslabil zvučné jméno vlasti. Však stalo se ... více »
Počteníčko: Na útěku
Obraz sovětského Ruska první poloviny 20. století z perspektivy němé dívenky. Ukázka z uhrančivého příběhu z pera ruské spisovatelky Svetlany Vasilenko (1956).
Němá, zdánlivě slabomyslná, zanedbaná dívenka Hanna je ústřední postavou novely Blběnka (Život svaté) , kterou v roce 2010 vydalo v překladu Libora Dvořáka nakladatelství Pulchra. Rodina dala Hannu do "děcáku", kde zažívá první útrapy. Ale také ... více »
Dvakrát o validním vozíku
Paradoxy českého zdravotnického systému jsou nevyčerpatelným zdrojem inspirace...
Starší osamělá paní volá SOS - potřebuje psychologické vyšetření, ale nemůže sama přijít do ambulance, je tělesně postižená. Domlouváme termín a jedu ji navštívit do jejího bezbariérového domova. Zprvu to vypadá, že jde o formalitu, postupně se v ... více »