Čtrnáctideník Kulturní noviny
7. číslo pondělí 17. 2. 2014
Jak zkrotit peníze
Přinášíme úvahu, která se pokouší překročit stávající pojímání peněz a hodnocení práce. Dosavadní přístup se dostatečně nevyrovnává s celou řadou činností nutných pro komplexní fungování společnosti.
Filosof Jan Sokol na začátku druhé části své knihy Moc, peníze a právo (Vydavatelství a nakladatelství Aleše Čeňka, 2007) cituje Aristotela: "Peníze mají, takříkajíc, všichni nějak rádi." Abych výrok rozvinul: Mají je rádi (včetně mě), protože ... více »
Jaké učitele chceme?
Na webu Eduin.cz, který se zabývá aktuálními problémy českého školství a vzdělávacího systému, se v poslední době objevila celá řada zásadních a "horkých" témat. Závažná je otázka zákonem stanovené nezbytné kvalifikace učitelů pro výkon jejich povolání.
Nejnověji zaváděná opatření ohrozila mimo jiné i řadu lidí, kteří mají dlouhou praxi a vykazují dobré výsledky - a přesto musí školy opustit. Článek z 29. ledna 2014 Hledejme cesty, jak uznat neformalní vzdělání učitelů, kteří nevystudovali vy ... více »
Dělám dál totéž, jen to jinak vypadá (1. část)
Rozhovor s výtvarníkem, publicistou, kurátorem a archivářem Jiřím Hůlou.
Archiv výtvarného umění jste založil v roce 1984 ve svém bydlišti Kostelci nad Černými lesy. Výtvarníkům, nejdříve ze svého okolí, jste dal vědět, že shromažďujete dokumenty všech druhů a informace o současném českém a slovenském výtvarném umění ... více »
Jak jsem nebyl na Berlinale
Berlín je město, kterému během čtyřdenní návštěvy neporozumíte. Přesto vás nenechá nepřemýšlet nad tím, co tvoří jeho podstatu, nové podněty jsou přítomné na každém kroku. Třeba jako historie berlínského letiště Tempelhof.
Letiště Tempelhof bylo vybudováno ve dvacátých letech dvacátého století. Tím se řadilo až do zastavení provozu v roce 2008 mezi nejstarší dopravní letiště vůbec. Nachází se ve středu Berlína, což činí z jeho rozsáhlé plochy výjimečné území a jedn ... více »
"Mé dílo vyšlo u Gallimarda a stálo 69 franků."
Vzpomínková kniha Pavla Řezníčka Vrstva vápna, vrstva chleba, královna už svým názvem říká, že půjde o něco jiného než o "klasické" paměti. Kdo jiný v současné české literatuře by dokázal vymyslet takovýto titul než Řezníček? Obsah vzpomínání svému titulu odpovídá.
Pavel Řezníček je velký básník, který vydal více prozaických knih než sbírek poezie. Jeho prózy jsou ale vždy prózami básnickými. Ať už jde o linii jeho surrealistických próz, z nichž je třeba připomenout alespoň Strop , který vyšel ve Francii ... více »
Počteníčko: Neposlušný čeledín
Saamijskou pohádku vypráví Václav Marek.
Na jižním konci jezera Rengasjärvi se na břehu u Kuotsalompolo tyčí vysoká skalní stěna, ze které prý na lidi občas cosi pokřikuje. Nedaleko odtud bydlel jeden sedlák a ten stále znovu varoval svého čeledína, aby na volání neodpovídal, ale čeledí ... více »
J. R. Pick
Báseň J. R. Picka z roku 1968.
Znal jsem kdysi muže, který uvědomělý tak byl, že si jednou sám pro sebe vlastní stranu založil. Založil ji klidně s tím, že je členem jediným. A jak strašně důsledný byl, přesně, akurátně žil, když jednou jen troš ... více »