Čtrnáctideník Kulturní noviny
42. číslo pondělí 20. 10. 2014
Střídání elit, nebo jen kosmetická změna?
Další volby jsou za námi. Důvěru získala hlavně nová jména: v některých případech je však otázkou, zda jde o projev občanského probuzení, nebo spíše naivity.
Novinářské analýzy výsledků komunálních a senátních voleb je lepší brát s rezervou. Stále klesající volební účast navozuje otázku, zda jsou rozdíly oproti jarním volbám do Evropského parlamentu signálem společenské změny, nebo jen statistickou chybo ... více »
Francie a její Nobelovy ceny
Země, která se potýká s problémem, jak účinně restrukturalizovat ekonomiku, získala Nobelovu cenu za ekonomii a vedle ní i tutéž cenu za literaturu. Obě ceny jsou důkazem toho, jak rozmanitá a reflexeschopná je francouzská kultura. Francie však také ukazuje, že od reflexe k reálnému životu vede dlouhá cesta.
Až to zdálky zavání černým humorem: V srpnu tohoto roku francouzský prezident Hollande odvolal ministra hospodářství, kritika dominance finančního sektoru v ekonomice a zastánce přísnější regulace Arnauda Montebourga a vyměnil ho za absolventa el ... více »
Avantgarda jako budoucí komerce?
U příležitosti stého výročí narození Jiřího Kolářezačaly v září v Praze hned dvě rozsáhlé výstavy jeho výtvarných prací. V Muzeu Kampa a v Galerii Smečky.
Dílo Jiřího Koláře (24. září 1914 – 11. srpna 2002) mne v mládí fascinovalo. A jeho poezie ovlivnila moji vlastní básnickou tvorbu, Jiří Kolář na mne dosáhl „prodlouženou rukou“, aniž bych ho osobně znal. Že ovlivňoval uměleckou tvorbu lidí, které o ... více »
Továrna na Absolutno aneb svět skrze pohled filmových dokumentů
Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava rozhrne oponu iluzí od 23. do 28. října 2014. Do středoevropského prostoru na pomezí Čech a Moravy vplují po osmnácté desítky snímků z celého světa. Ústředním motivem letošní dílny lidskosti se stal sice výrazný černobílý znak, její program však bude navýsost mnohabarevný, ba vícerozměrný. Jednou z jeho dominant je továrna, nejen fyzicky, ale i jako symbol.
„Továrna je pro nás mnohovrstevnatou metaforou dnešního světa i znakem, který ukazuje, jak se naše společnost za posledních 120 let proměnila,“ rozvíjí záměr letošní koncepce ředitel festivalu Marek Hovorka. „V důsledku ekonomické krize i globaliz ... více »
Jsme tu poněkud zastrčeni, ani k nám nejezdí autobus, natož vlak
Sochař Zdeněk Macháček, doyen současné tvůrčí výtvarné kultury na Vysočině, vkročil letos v srpnu do devadesátého roku života. Stále pracuje. Četnosti jeho dřevěných skulptur, a v posledních letech rovněž komorních bronzových plastik se dostává téhož pohybu jako jejich umělecké hodnotě: obé roste.
Dívám se na vašich osm děl z poslední doby. Čtyři velké, čtyři o půlku menší, všechny s jednoticím charakterem. Jejich fundament je ve válci, v ohraničeném segmentu dílu kmene stromu. Na vnitřní straně je ztvarovaná křehká, plasticky a ... více »
Vlhká vůně
Karel Červinka (1872-1949) byl spisovatel a právník, člen Kola moravských spisovatelů. Báseň pochází ze sbírky Krajiny a nálady (1892).
Karel Červinka Ve stínu doubravin, kde černaly se tůně a listí na zemi kde opadalé tlelo, mě náhle ovála tak zvláštní, vlhká vůně, van větru ochladil mi rozpálené čelo. Mně nohy zemdlené se zabořily v bláto, jež bylo pod travou, a mouchy snad už s ... více »
Počteníčko: Aktuality z 19. století – nemocenské pojištění a ponorka
Moravské noviny přinesly 16. května 1848 článek Myšlenka nemocenského pojištění. V té době to, co dnes považujeme téměř za samozřejmost, těžko se probíjelo na svět. – Přitom o první ponorce poreferoval časopis Světozor už roku 1834…
Myšlenka nemocenského pojištění / Starost o dělnictvo ve fabrikách Ve fabrikách všech druhů nalézá se mnoho tisíc a tisíc pracovníků všeho pohlaví a stáří, samo Brno jich má přes 15 000, tedy třetinu svého obyvatelstva. (…) Mzda pracovníka fabričníh ... více »