Čtrnáctideník Kulturní noviny
47. číslo pondělí 24. 11. 2014
Šestý a sedmý díl Českého století: Dějiny jako dumasovský hřebík
Recenze dvou posledních dílů seriálu České století Musíme se dohodnout (1968) a Je to jen rock´n´roll (1976).
26. listopadu to bude přesně rok, kdy jsem v deníku Britské listy ukončil poslední recenzí svou sérii reflexí jednotlivých dílů Kosatíkova a Sedláčkova televizního seriálu České století , z něhož byly tehdy natočeny a odvysílány pouhé dvě třetiny ... více »
Globalizace je vrcholnou fází kapitalismu dlouhodobě neslučitelnou s demokracií
Globalizace je proces narůstajících nerovností a asymetrie s nebývale destruktivním charakterem a její současná podoba je neslučitelná s demokracií. Tak zahájila svůj výklad v rámci přednáškových večerů Generace Z docentka ekonomie Ilona Švihlíková. I když v některých médiích proběhly zprávy o tom, že krize ustupuje, podle Ilony Švihlíkové, která v současné době dokončuje přípravy své nové knihy Přelom, krize stále trvá a ještě ani zdaleka není za námi.
Na začátek přednášky, která se konala 19. listopadu v brněnském Pražákově paláci, Ilona Švihlíková uvedla přítomné posluchače do historie poválečného kapitalismu. Zatímco 50. a 60. léta dvacátého století můžeme vnímat jako léta poválečné obnovy, sil ... více »
Masakry podle plánu
Kniha amerického historika Timothyho Snydera zabývající se nejotřesnějšími událostmi dvacátého století v prostoru středovýchodní Evropy vzbudila právem velký ohlas. Klade totiž nadčasové otázky o tom, kam až je ochotná zajít společnost, uvažující pouze v kategoriích „my versus oni“.
Profesor historie na Yaleově univerzitě Timothy D. Snyder (narozen 1969) definuje dějiště své knihy Krvavé země, Evropa mezi Hitlerem a Stalinem jako oblast zahrnující Polsko, Ukrajinu, Bělorusko, pobaltské země a nejzápadnější část Ruska s městy ... více »
Benediktini jako zhotovitelé galerijních exponátů
Výstava v pražské Valdštejnské jízdárně představuje mnoho krásných předmětů. Ale nic víc.
Název „Otevři zahradu rajskou. Benediktini v srdci Evropy 900–1300“ je velice přitažlivý, obsahu výstavy ve Valdštejnské jízdárně ale neodpovídá. Návštěvník tu najde soubor velmi zajímavých, historicky cenných a umělecky vynikajícím způsobem zpracov ... více »
Guy de Maupassant
Vše němé. Ani neozve se pták, pláň bílá jest a šedý nad ní mrak; jen černí havrani, již slídí po lupu, zobákem ryjí, poskvrňují sníh. V tom na obzoru velký křik se zdvih’, jde blíž! To divé husy v zástupu jak vystřelený šíp s napjatou šíjí ... více »
Počteníčko: Adolf Loos – privátní portrét
Claire Beck-Loos (1904–1942) byla fotografka, spisovatelka a poslední žena Adolfa Loose (1870–1933), světoznámého architekta s českými kořeny. Své vzpomínky napsala po Loosově smrti s úmyslem získat finanční prostředky na stavbu hrobky, kterou si navrhl sám architekt. Podařilo se jí však vytvořit neobyčejně svěží literární dílo, díky němuž můžeme nahlédnout do myšlenkového světa Loosovy složité a fascinující osobnosti.
Je mi patnáct. Jdu do velkého obývacího pokoje, abych si vzala nějakou knihu. Jsou tam dva muži. Jedním z nich je profesor L., druhého neznám. Cizí muž poklekne na lavici a snímá ze stěny jeden obraz. Má na sobě hnědý oblek a košili krémové barvy ... více »