Čtrnáctideník Kulturní noviny
35. číslo pondělí 29. 8. 2016
Jak jsem se (ne)stal sekáčem
Barvitá komunální reportáž s převahou zelené.
„Zaměstnanec městské zeleně neboli komunální sekáč má pořád zelenou,“ říkám si, když sedím v čekárně podnikové lékařky, která má za úkol prověřit mou zdravotní způsobilost. Z pozitivních myšlenek mě vyvede sama lékařka, která při pohledu do mé ka ... více »
Na jakou válku se to chystá Německo
Rozbor nedávné krizové výzvy německé vlády k občanům.
Německá spolková vláda vyzvala své občany, aby se připravili na tzv. civilní obranu. (1) Občané mají mít zásoby vody na 5–10 dní (doporučované množství je dva litry na osobu a den), totéž s potravinami, dále léky, rezervní hotovost, deky, svíčky. Ve ... více »
Jak se zas jednou komentář minul s předmětem
Polemika s článkem Ondřeje Macla v KN 34/2016.
Je víc než pochopitelné, že se někdy čtenář „mine“ s knížkou, respektive že od díla očekává něco jiného než autor nebo mu v díle chybí něco, co autor zcela záměrně vynechal, a podobně. Nejpozději od Umberta Eca jsou ale díla „otevřená“, takže napřík ... více »
Plody třicetileté lásky
Časopis Veronica slaví letos třicet let existence a k tomuto výročí sobě i veřejnosti nadělil neobyčejnou knihu: sborník příspěvků, které mají společného jmenovatele – lásku ke krajině. Zatímco po jiných médiích zůstávají hromady bezcenného potištěného papíru, kniha Krajiny srdce je nadčasovým vyznáním.
V úvodu ke knize Krajiny srdce píše jeden z editorů, Václav Cílek, mimo jiné toto: „Globalizační vlna je za svým vrcholem. Nyní se učíme opět hospodařit doma. Eroze půdy, správné zacházení s vodou, přirozený les, čistý rybník, zdravá stáda, klid duš ... více »
Táto báseň nie je súčasťou žiadneho projektu
Tři básně rumunského básníka Gheorghe Mocuţy ve slovenském překladu jeho banátské spoluobčanky Dagmar Márie Anocy.
Ako na nebi tak aj na zemi Ak zamestnanci Pandora Oil objavia bridlicový plyn na západnej nižine kade sa prehnali Huni, Tatári, Turci a Rusi my úplne vyjdeme nanivoč i s oboma kostolmi v centre aj s modlitebnami i s roľníckymi pagodami a radnica ... více »
Mnichovský komplex
Jan Tesař v závěrečných odstavcích své eseje Mnichovský komplex hájí Edvarda Beneše před obviněním, které formuloval Jan Patočka ve své práci Co jsou Češi?, podle něhož přijetí diktátu velmocí v roce 1938 neodvratně odsoudilo český národ k věčné malosti. Tesařova ostrá polemika pochází z března 1989 a od té doby se samozřejmě mnohé změnilo: normalizační funkcionáři se odebrali na smetiště dějin, zanikli i Čechoslováci jako politický národ, snad i sám pojem svobody dostal poněkud jiný obsah. Co je však stále aktuální, je Tesařův apel na zodpovědné, poučené a statečné občanství, bez sebelítosti, sebeklamů, teatrálních gest a věčného hledání obětních beránků. To platí dnes stejně jako v letech 1938, 1968 i 1989: i přesto, že od doby, kdy vznikly následující řádky, jsme promarnili další více než čtvrtstoletí.
Myslím, že zde je zřetelně vidět, že opoziční činnost je proto špatná, že je naprosto špatná opoziční filozofie. Vůbec české dějiny jsou právě proto špatné, že je špatná česká filozofie. Tvrzení, že příležitost byla zmarněna provždy, bylo psáno (s ... více »