Čtrnáctideník Kulturní noviny
36. číslo pondělí 5. 9. 2016
Prolomit začarovaný kruh českého školství (1. část)
Následující text je částí úvodu k připravované knize Pedagogika v době proměny slohu myšlení a jednání: Filozofická analýza. Začíná být zjevné, že se nacházíme v kritické fázi vývoje, kdy vzniká v atmosféře kulminujícího tápání a eroze dřívějších stereotypů silná potřeba po změně celkového paradigmatu v oblasti školství a vzdělávání.
Skutečné ideály tu nejsou od toho, abychom jich zcela a rychle dosáhli. Jsou zde od toho, abychom věděli, kam a proč máme směřovat. Učiteli by se měli stávat ti nejlepší z nás – jejich vzdělanost, sociální inteligence a ochota k tvrdé práci jsou p ... více »
Podezřelé rozsudky – 3. část (Kauza standarty a trenýrek: jeden přečin, trojí metr)
Spolupracovník naší redakce rozebírá závažné soudní kauzy z prostředí naší politiky, které jsou zametány pod koberec.
Ve věci nezákonné manipulace se státním symbolem (prezidentskou standartou) a jeho následným zcizením a zničením skupinou Ztohoven padl zatím nepravomocný rozsudek. Tento rozsudek popírá zcizení standarty a bagatelizuje způsobenou škodu – a to jak h ... více »
Kulturní noviny existují i díky vám: Prosíme o podporu
Kulturní noviny vycházejí již pátým rokem na internetu díky podpoře členů svého vydavatelského družstva a dalších čtenářů. Založili jsme tak tradici nezávislého občanského kulturně-politického média. Každý, kdo dosud podpořil Kulturní noviny, je součástí této tradice. Děkujeme za to.
Naše noviny nemohou vycházet bez podpory čtenářů. Projekt Redaktor , který jsme vyhlásili v prvním pololetí, byl úspěšný a díky našim sympatizantům máme na druhé pololetí možnost platit práci jednoho redaktora. To je velká pomoc při stabilizaci obs ... více »
Autorita a její stín
Pokračování polemiky nad autorovým kritickým příspěvkem na téma dnešní vědy z KN 34/2016, na nějž v dalším čísle zareagoval Jiří Guth.
Pokračování polemiky nad autorovým kritickým příspěvkem kritickým příspěvkem na téma dnešní vědy z KN 34/2016, na nějž v dalším čísle zareagoval Jiří Guth . V Kulturních novinách 34/2016 byl zveřejněn můj bloggerský povzdech nad sexuologickou hant ... více »
"Život je vlastně jako ta plevel"
Život je jinde, jeden z nejslavnějších románů Milana Kundery, vychází letos v češtině a nabízí tak příležitost bilancovat křivolaké cesty moderní české historie i moderní české literatury.
„V životě každého literáta nastane chvíle, kdy začne pociťovat potřebu odrazit se na vyšší úroveň a co nejradikálněji se rozejít se způsobem, jakým psal dosud. Když na této křižovatce stanul náš Jaromil (vlastně Milan), zmocnil se ho geniální nápad ... více »
Balada o mrazu
Franz Werfel (1890–1945), z jehož díla jsou vybrány tyto verše, nepatří do škatulky „sociální autoři“, která je dnešním světem více méně vysmívána. O to víc může jeho dílo působit na ty, kdo jsou schopni zapomenout dennodenní propagandu, hovořící o dnešních časech jako o nejlepších v dějinách, pohlédnout pár stovek kilometrů na východ a jihovýchod, a vnímat paralely mezi dobou tehdy a dnes…
Mráz se té zimy Mrázek jmenoval, pomocný krejčík u vojenských fraků, malý a tuberák – spíš k smrti blíž než dál – nejubožejší ze všech ubožáků. Já tenkrát ještě jako kanonýr ve starých c. k. kasárnách jsem sloužil, když v čase adventu, tak kol ... více »
Počteníčko: Vrána s pozlacenýma nohama
Ukázka z legendární knihy Ladislava Mňačka Jak chutná moc, která popisuje zrození politika.
Tenkrát to byl celý muž. Stačil na všechno, stačil i na tehdejší úkoly. A tenkrát to chtělo jednat, rozhodovat, riskovat, zvládnout okamžitou situaci, nebát se. Byl v kraji populární, měli ho rádi, vyprávěly se o něm legendy. Kdy v něm nastal ten zl ... více »
Zrození
Fejeton o zrodu básně a člověka.
I básně mají své příběhy zrození, a některé zrody jsou právě tak spletité jako ty lidské. Leželi jsme s mým dávným kamarádem Martinem (se kterým jezdím na výlety už několik let – protože on se s jednou rozvedl, zatímco já se nikdy s žádnou neoženil… ... více »