Čtrnáctideník Kulturní noviny
50. číslo pondělí 12. 12. 2016
Žádný tyran nemůže vydat zákon proti snům
Rozhovor redaktora Kulturních novin s Brunem Solaříkem, překladatelem, surrealistou a redaktorem literární revue Analogon – o životě na peroně i životě v několika jazycích, o jeho ruském dětství versus Západu, hathajóze a psychickém automatismu, a taky o svobodě slova – ve snu i ve skutečnosti.
Když jsem tě po letech virtuální korespondence poprvé uviděl, přišel jsi mi stejně majestátní jako Karel Hynek Mácha. Ten chodil po pražských ulicích v úboru připomínajícím ruského knížete a proslýchalo se o něm, že dokáže za jeden den dojít pěšky n ... více »
Podpořte KN a získáte dárek – nový tištěný speciál!
Redakce Kulturních novin připravuje tištěný předvánoční speciál. Bude sestaven z fejetonů, reportáží, textů o literatuře a výtvarném umění. Jeho datum vydání je 5. prosince. Podpoříte-li nás jakoukoli částkou ve výši 300 Kč a více, zašleme vám speciál domů spolu s dárkovým letáčkem a na požádání přiložíme až dva kusy navíc – třeba jako dárek pro vaše nejbližší (podrobnosti níže). Nezapomeňte, prosím, uvést při bankovním převodu své jméno a poštovní adresu a popřípadě se nám přihlásit na adresu druzstvo@kulturni-noviny.cz. Potvrdíme vám příjem platby.
Pozor! Další důležité informace: Pro zaslání Kulturních novin jako vánočního dárku je uzávěrka přijatých plateb 15. prosince – abychom měli jistotu, že vám bude v předvánočním návalu zásilka doručena. Pro případné bližší informace a ověření objedn ... více »
(Ne)naděje dnešní levice
O maskách a simulakrech dnešní levice.
Náš stát má za to, že žijeme v postpravdivé době a jsme obklopeni hoaxy, a tak od ledna zřizuje odbor proti dezinformacím. „Útvar by měl zabraňovat šíření nepravdivých nebo zavádějících informací a propagandy (čti: cizí propagandy).“ (1) Nazveme-l ... více »
Potomek bývalého panovnického rodu na Moravě
Při příležitosti stého výročí úmrtí předposledního císaře Františka Josefa I. navštívil na pozvání Společnosti pro Moravu a Slezsko a města Holešova východní Moravu pan Ulrich Habsbursko-Lotrinský se svou chotí. Zúčastnil se mimo jiné i konference, na níž shrnul svůj pohled na odkaz tohoto císaře současné střední Evropě a vyjádřil se k některým aktuálním tématům.
Ulrich Habsbursko-Lotrinský je členem toskánské větve habsburské rodiny, vystudoval lesnictví a působil v korutanském Wolfsbergu za stranu Zelených jako člen městského zastupitelstva. V roce 2010 tento úřad složil a kandidoval jako bezpartijní na ra ... více »
Láska na ruský způsob (1. část)
Zamyšlení nad knihou Alexise Varlamova Alexandr aneb rozervaný život.
Málokdo dnes pochybuje o tom, že jsme v informační válce s Ruskem. Obětí tohoto nelítostného boje, který se odehrává především ve virtuálním světě sociálních sítí, je ruská kultura jako celek. Umělci a umělecká díla jsou na Západě posuzováni na zákl ... více »
Kronika neskutečného století
Tragikomický román Petera Krištúfka Dům hluchého je deziluzivním pohledem na slovenskou historii a národní povahu.
Malí lidé ve velké historii, to je vděčné literární téma. Dvacáté století přineslo turbulence, které se odrazily v životě každé rodiny (a zdá se, že to jedenadvacáté také nebude až tak bezstarostné, jak jsme byli až donedávna přesvědčováni). Střední ... více »
Dozněla neobyčejná trumpeta
Českou jazzovou a kulturní scénu opustil 7. prosince ve věku 84 let významný jazzový trumpetista, skladatel a pedagog Jaromír Hnilička. Mezi jeho nejznámější díla patří Jazzová mše.
Když se těsně před loňskými Vánocemi konal v brněnském Mahenově divadle vzpomínkový koncert na rozhlasového redaktora Jaromíra Nečase (více o Jaromíru Nečasovi viz například zde ), přijel na pódium Jaromír Hnilička na invalidním vozíku. Zákeřná nem ... více »
Druhý večer na Halasově náměstí
Báseň Libora Vodičky „až na dno, ne na dřeň“.
Blahoslaveni ti, kteří neřeknou Přes noc vidění Ani slovo A přesto jak čepel tmou Zasáhnou do dění Právo básníkovo Byť sám jak hovno Už stokrát zapřen A nejen do rána Sám sobě až na dno Ne na dřeň Deska ohraná S hlučností tichou Nocí už ... více »
Počteníčko: Rvačky na Vinohradech
Fejeton Jana Nerudy o tom, jak se ve volném čase bavili naši předkové: jako by v něm i přes propast téměř půldruhého století zaznívalo cosi povědomého.
Zejtra je neděle, pozejtří pondělek a pak už úterek – já se těším vždy jako dítě na úterek! Nikdy není káva tak lahodná a ranní doutník tak vonný jako v úterý, když člověk drží noviny v rukou a čte, kde všude byla v neděli pranice. A kdy s rozkoší p ... více »