Čtrnáctideník Kulturní noviny
1. číslo pondělí 4. 1. 2016
Stříbrný vítr a Řeka (1. část)
Smysl a odraz osobnosti a mysterijního díla Fráni Šrámka v zrcadle dalších českých autorů.
Pokud některá z osobností českých spisovatelů odpovídá definici Jungovy animy , anebo duše pocitové , tak jak ji definoval rakouský filosof Rudolf Steiner (ze tří hybných elementů vůle, rozumu a citu u ní převládá cit), pak je to Fráňa Šrámek (187 ... více »
Že už zase nejsou lidi?
Kdo se bojí kulturních antropologů.
Zase jsem někde zaslechl, že máme příliš mnoho vysokoškoláků a málo lidí u soustruhu a že by tedy to měl stát změnit, nejspíše zavíráním VŠ a přikováním studentů k ponku řetězem. (To už tu ostatně bylo: Ekonóm? Ke koňom!) Za prvé pár čísel: Nezaměst ... více »
KN 2016: Prosíme o podporu a máme pro vás dárek!
Redakční kruh Kulturních novin se rozhodl připravit pro své příznivce překvapení. Projdeme úrodu roku 2015 a vybereme pro vás to nejzajímavější. Čtěte podrobnosti dále.
Kdybychom v každém vydání Kulturních novin v roce 2015 přinesli jen šest nových textů, tak by to bylo celkem zhruba tři sta článků. Ono jich ve skutečnosti bylo více a k tomu jsme od loňského roku vedle pravidelného týdenního vydání zavedli kurát ... více »
Syrská válka a migrační krize jako Kocour
Až přijde kocour.
V posledních dnech mě stále častěji napadá, že syrská válka a migrační krize přišly do našeho koutu světa ze stejného důvodu, z jakého přišel do městečka plného pokrytců chlupatý titulní hrdina filmu Až přijde kocour . Proč? Aby v jasných barvách u ... více »
Kavárna Slavia
Významný německý básník a překladatel, přítel básníka Jana Skácela a propagátor české poezie v německém prostředí věnoval část své knihy Podivuhodná léta neobyčejně působivé a výstižné reflexi českého prostředí v tísnivém normalizačním období po roce 1968. Následující úryvek je závěrečnou částí stejnojmenné kapitoly.
„Tašku taky?“ zeptá se šatnářka. Odmítnu, zaplatím a hledám si místo v rohu, kde si tašku postavím vedle sebe. Listem papíru očistím desku stolu od drobků, zbytku tabáku a lepivých skvrn. Z balustrády na střeše Národního, které je vidět oknem, visí ... více »
Vévodo české země, rozpomeň se na své plémě
Knížka Svatý Václav – panovník a světec v raném středověku od Vratislava Vaníčka není sice knižní novinka, má ale svou aktuálnost a zároveň potenciál stát se knižní „trvalkou“.
Monografii o svatém Václavovi jsem dostal od rodičů pod stromeček a s potěšením jsem se hned o Vánocích pustil do četby. A stránky knihy na mne zapůsobily natolik, že jsem se o Vánocích s manželkou vydal na místa spojená s počátky české státnosti. A ... více »
Počteníčko: Pokladnice slohu slováckého dítěte
Ze sborníku nejlepších školních slohových prací, který uspořádal M. Dobiáš v Uherském Hradišti roku 1919.
Jak přijel tatínek z Vídně. Tatínek přijel z Vídně. Máňa byla první u tatínka a hned mu hrabala v kapse. Maminka povídá: „Už ta Máňa zase bantuje!“ Máňa vyndala čtyři pomeranče. Myslím si, že sobě nechá dva veliké a mně dá určitě ty malé. 2. šk. r ... více »
Kathleen Raineová: Zaříkávadlo, jak přivést ztracené tvory domů
Zaříkávadlo, jak přivést ztracené tvory domů
Zaříkávadlo, jak přivést ztracené tvory domů Domů, domů ptáci domů! Skřivane do trávy, střízlíku do křoví, vráno do korun stromů, vlaštovko pod okap, orle na skálu, havrane na kámen, všichni ptáci domů! Domů, domů, zbloudilí domů, králíku ... více »
Dopis
Čím vším může být klasický dopis v době mailů a esemesek?
Shrabovat listí v parcích, jaká klidná práce. Přecházet sem a tam a pomalu se vracet, jako se vrací čas, jako se vrací dálka, nostalgická jak známky na obálkách. Našel jsem dopis, jenom tužkou psaný, smazaný deštěm, zpola roztrhaný. Ó dobo dopisů, k ... více »