Čtrnáctideník Kulturní noviny
2. číslo pondělí 11. 1. 2016
Premiérovy e-maily: Příležitost k etické i politické reflexi
Zdánlivě trapná kauza se může stát důležitým předmětem celospolečenské a normotvorné diskuse o mediální i politické etice. Oslovili jsme několik osobností, které svou prací či osobní angažovaností zasahují do veřejného prostoru, s prosbou o názor v této věci.
Osloveným osobnostem jsme položili následující otázky: Jak vnímáte zveřejnění a rozebírání údajné korespondence ze soukromé e-mailové schránky premiéra Sobotky? Jaký by měl být případně korektní přístup médií k takovéto kauze? Táňa Fischerová, her ... více »
Premiérovy e-maily: Pohled ze zahraničí
Autor, který dlouhodobě působí jako lektor filosofie ve Francii, odpověděl na naše anketní otázky.
Jak vnímáte zveřejnění a rozebírání údajné korespondence ze soukromé e-mailové schránky premiéra Sobotky? Vnímám jako naprosto skandální, že premiér k řešení státních otázek používá soukromý účet s minimální ochranou. Naprostý amatérismus, lehkovážn ... více »
KN 2016: Prosíme o podporu a máme pro vás dárek!
Redakční kruh Kulturních novin se rozhodl připravit pro své příznivce překvapení. Projdeme úrodu roku 2015 a vybereme pro vás to nejzajímavější. Čtěte podrobnosti dále.
Kdybychom v každém vydání Kulturních novin v roce 2015 přinesli jen šest nových textů, tak by to bylo celkem zhruba tři sta článků. Ono jich ve skutečnosti bylo více a k tomu jsme od loňského roku vedle pravidelného týdenního vydání zavedli kurát ... více »
Pár vět ke klimatické konferenci v Paříži
O tom, jak se světové vlády shodly, že chtějí planetu čistou.
U nás v České republice je hodně zastoupen velmi skeptický a nedůvěřivý pohled pramenící z hodnocení pouhých „vnějších projevů“ konference. Dvacet tisíc potentátů z dvou set států se někam sletí tryskáči, třináct dní (od 30. listopadu do 12. prosinc ... více »
Kouření, očkování a domácí porody
Tři témata, která se dotýkají bezprostředně života téměř každého z nás, jsou vážným podnětem pro diskusi o povaze svobody jednotlivce a jejích hranic.
Kouření je s pravděpodobností blížící se jistotě škodlivé nejen pro kuřáka samotného, ale i pro jeho okolí. Je tedy životu nebezpečné. Proto je správné zakázat kouření ve veřejných prostorách. Někteří volají po svobodě a tvrdí, že je to věc každého ... více »
Stříbrný vítr a Řeka (2. část)
Smysl a odraz osobnosti a mysterijního díla Fráni Šrámka v zrcadle dalších českých autorů. Tentokrát Františka Hrubína.
V první části této úvahy jsme si pověděli o hlavním motivu díla Fráni Šrámka, jímž je setkání prostřednictvím návratu k pramenům , jehož hlavním symbolem ve Šrámkově díle a díle některých jeho následovníků je řeka . Toto setkání se často ode ... více »
Bůh neví, jaké je to být nula (1. část)
Obraz postsovětského Ruska v knize Světlany Alexijevičové připomíná filmovou montáž, v níž se hekticky střídají vzpomínky, názory – a nejčastěji výhrůžky lidí uražených a ponížených, kteří už nemají co ztratit.
Světlana Alexijevičová (1948) se ve své knize Doba z druhé ruky: Konec rudého člověka snaží přijít na kloub všem absurditám ruských dějin v posledním století. Jako reportérka zpovídala vítěze i poražené, bývalé stranické funkcionáře i oběti stal ... více »
Výtvarník mystik, nebo prodejce esoteriky?
Do 14. února je možné zajít na komorní – a prodejní – výstavu Karla Malicha do Galerie Zdeněk Sklenář v Praze, kousek od Staroměstského náměstí, hned vedle evangelického kostela svatého Salvátora.
Karel Malich (1924) je z výtvarníků, jejichž tvorbu mám rád, čili vážím si jí a je mi blízká, citově se mě dotýká. To, co Karel Malich dělá v posledních letech, se mě už ovšem nijak citově nedotýká, osobní spojení s jeho pozdním dílem se pro mne zce ... více »
Počteníčko: Proč je věž v Pise šikmá
Apokryf z pera Jurije Brězana.
Naposledy jsme byli v Pise. Bylo tam na všech ulicích a náměstích oznamováno, že tamější vévoda chce nechat vydělat pytel peněz malíři, který ho pořádně namaluje. Vydali jsme se k němu a tady Krabat řekl: „Tady můj přítel tě namaluje!“ Vévoda řekl ... více »
Kam slunce nechodí
Fejeton chorobný.
Jak tak pořád mluvíme o různých chorobách – moje babička se dožila požehnaných 98 let. Dodneška jsem přesvědčen o tom, že zásluhu na tom má i šest semestrů medicíny, které absolvoval můj otec, než ho v padesátých letech ze školy vyhodili, protože je ... více »