Čtrnáctideník Kulturní noviny
24. číslo pondělí 12. 6. 2017
Zapomenutá vzpoura proti fašizaci Slovenska
V rámci slavnostního shromáždění ke 133. výročí narození prezidenta Edvarda Beneše a k 72. výročí vítězství nad nacismem v Brně zazněla 28. května z úst slovenské historičky Maríny Zavacké připomínka dramatických dějů v době krátce po vyhlášení samostatného Slovenského štátu. V Ružomberku se v roce 1939 veřejně postavili vojáci s civilisty proti fašizujícímu vývoji na Slovensku. - Přinášíme mírně upravenou verzi projevu.
Keď som uvažovala o téme príhovoru, dohodli sme sa s organizátormi nevzťahovať ho priamo k osobe Edvarda Beneša, ktorému sa budú venovať aj ďalší hostia, ale využiť túto príležitosť na pripomenutie menej známych ľudí a udalostí, súvisiacich s jeh ... více »
Komiks o Čechovi, který zabránil válce
Na okraj publikace Rozvědčík
Kdykoli komukoli ze svých známých řeknu, že se chystám k panu Polreichovi, všichni mají za to, že mám něco s jakýmsi králem českých kuchyní, kterého zase neznám já. Pro člověka, který už víc než desetiletí nesleduje televizi, je nezměrně zajímavěj ... více »
Obživlosti: Prázdné ruce
Třetí díl seriálu známého autora - písničkáře, novináře a komentátora -, který stál mimo jiné u zrodu našeho družstevního média. Vzpomínky na to, co bylo a současně stále je. Dnešní téma: Jak si Bůh nacházel a nachází člověka.
U hledání Boha nejde o to, zda je či není. Jde o to, zda se nechá vidět. Než jsem zjistil, že je to Bůh, kdo si najde člověka, přišlo mi logické hledat ho mezi lidmi, kteří vypadali, že ho našli. A protože věřící mají slabost pro hledající, měl ... více »
Červnové noci
Báseň slavného prozaika v překladu Jaroslava Vrchlického
Za léta, když prch den, pláň celá kryta kvítím dech vůně opojné rozlévá hojně v dáli, ač zavřený mám zrak, ruch každý přece cítím, snem dřímu na polo, jejž lehký závoj halí. Jsou hvězdy čistější, stín sladší k nám se chýlí, v dóm věčný poloden se ne ... více »
Počteníčko: Školní zprávy
Červen není jen měsíc jahod, třešní a moruší, časného svítání, kvetoucích travin nebo otevřených plováren a zahradních restaurací. Pro pedagogy, školáky i jejich rodiče je to také doba, kdy se uzavírá ročníková klasifikace. Zajímavým historickým dokumentem (a snad i jistou útěchou pro ty méně úspěšné) může být srovnání známek dvou oktavánů třebíčského gymnázia ve školním roce 1897/98, z nichž jeden se stal autorem Zapomenutého světla a Šlépějí a druhý historicky prvním předsedou komunistické strany (a také jedním ze zakladatelů Strany mírného pokroku v mezích zákona).
Jakub Deml Bohumír Šmeral V pololetí Na konci V pololetí Na konci Náboženství ... více »
Tradice rodu
K sedmému výročí úmrtí Ladislava Smoljaka
Po sedmi letech od tátova skonu bych ho chtěl připomenout jako bojovníka za spravedlnost. Moje snad nejstarší vzpomínka na něj se odehrává u lyžařského vleku, kde stojíme celá rodina, já malinké lyžičky na nohách, a táta? Táta nikde. Čtyřleté dítě s ... více »