Čtrnáctideník Kulturní noviny
10. číslo pondělí 6. 3. 2017
Kolega a přítel J. Janoty: "Chtěl splácet, ale oni ho chtěli zavřít – a nakonec zabili"
Rozhovor s Pavlem Malouškem, kolegou a přítelem Ing. Jaroslava Janoty (+47), o němž jsme psali v minulém čísle KN. J. Janota se se stal obětí exekučního monstrprocesu, v němž za výstražný výstřel k odrazení domnělého lupiče (kterým byl ve skutečnosti exekutor) dostal dvanáct let nepodmíněně a na protest proti tomuto rozsudku spáchal před dvěma týdny sebevraždu.
Jak jste se znal s Jaroslavem Janotou? Byl jsem jeho kolega z práce a každý den ho vozil do Zlína do práce a z práce. Jsem taky z Napajedel, ale bydlím v jiné části města. Původně byl voják z povolání, později po odchodu z armády, kde byl na technic ... více »
Jak se zbavit zelených aktivistů: Odstraněním nebo solidností?
Když se budou dodržovat zákony, když budeme respektovat jednoduché a logické pravidlo, že svoboda lidského konání končí tam, kde ohrožuje stav životního prostředí, jež všichni sdílíme, nebude potřeba zelených aktivistů. Oni jsou zrcadlem politické a duchovní zralosti společnosti. Jejich „zneškodněním“ se neřeší podstata problému.
V sobotu 17. prosince 2016 se otevíral poslední úsek dálnice D8 z Prahy do Drážďan, který mj. po estakádě Prackovice prochází přes České středohoří. Stavba celé dálnice trvala více než třicet let a tento poslední úsek se měl původně otevírat v roce ... více »
Proč mají národní parky tolik nepřátel aneb Kam se poděje 70 milionů ročně
Proč podstupujeme zápas o národní parky – a co nám vítězství v něm může dát i vzít.
Že mám radost z prosazené původní, vládní verze zákona o národních parcích, snad ani nemusím říkat. Téma ochrany přírody si ale zaslouží hlubší úvahu: 1. Oponenti udávají, že i člověk je příroda, a chráněny mají být tedy i jeho zájmy, nejen zájmy čo ... více »
Na dosah realitě
Výstava nových olejů Anny Neborové Nadosah v pražské Galerii Petr Novotný poskytuje kontemplativní divácký zážitek na hranici iluze a všednodenní reality. Ukazuje, jak může médium malby kreativně absorbovat podněty soudobých technologií.
Jako by to nebyly olejové malby, ale obrovské akvarely. Nebo jako by to byly obrovské digitální tisky přepálených, přeexponovaných fotografií. Jako bychom na svět v místnosti či za oknem hleděli přes stěny skleněného výlisku. Jako bychom pozoroval ... více »
Petr Kovář: Uprostřed nebarokního bordelu
Poezie Petra Kováře.
x Strávil jsem noc s mužem ženy, kterou miluji Obydlená fara Uprostřed nebarokního bordelu Panenka Marie poutá tou vertikalitou od horizontu odložených věcí Někde pod tím vším musí být deska stolu Nějaká pevná deska pod tím vším vidět jen v ... více »
Počteníčko: Trampoty eskymáckého náčelníka v Evropě
Počátkem roku 1929 přijel polárník Jan „Eskymo“ Welzl do Brna a diktoval redaktorům Lidových novin Edvardu Valentovi a Bedřichu Golombkovi své paměti. Kniha Třicet let na zlatém severu se nerodila lehce, jak o tom svědčí následující vzpomínka zachycující náčelníkovu odzbrojující bezprostřednost.
Redaktor mu kreslí mapy, hodinu si to vykládají; ale Welzl nechápe a nechápe. „Pane, to už mě učilo lidu!“ pochlubí se, „a žádné mě to nenaučil. Depak! Na mapě, to já se nevyznám. To máš marny. Ja, ja, ale néni už čas jit k vobědu? Poďme rač jest! ... více »
Světa běh a lidská duše
Lidská duše není procesor pro zpracování informací. Základem lidské duše jsou prožitky, jež potřebují svůj čas.
Před časem jsem slyšel kouzelný příběh, snad indiánského původu, mám ale důvodné podezření, že se jedná spíše o současnou americkou „anekdotu“. Posuďte sami: Tři Indiáni ujíždějí rychlým autobusem napříč nehostinnou polopouští, a když jsou právě upr ... více »