Čtrnáctideník Kulturní noviny
9. číslo pondělí 27. 2. 2017
Veřejnoprávní rozhlas nikoho nezajímá. Proč? Otázek je dost
Více než dvoumiliardový rozpočet, většinou z peněz koncesionářů. Smysluplné poslání instituce dané zákonem. Je však adekvátně naplňováno? Český rozhlas – tato tradiční mediální instituce – vzbuzuje řadu otázek.
V České republice máme takzvaný duální mediální systém. Tvoří jej z jedné strany veřejnoprávní média – Český rozhlas (ČRo) a Česká televize (ČT), jež jsou zřízené zákonem jako nezávislé instituce financované především z koncesionářských poplatků a p ... více »
Dejme smrti Jaroslava Janoty zpětný smysl – vymozme zrušení zlodějských exekucí
Komentář psaný v majestátu smrti.
„Když vám vezmou právo rozhodovat o svém životě, potom už vám toho mnoho nezbývá. Ani naděje. Zbývá vám jen to poslední právo a poslední svoboda. Svoboda rozhodnout o své vlastní smrti. A tuto poslední svobodu už si nesmíte nechat nikým vzít. Je tře ... více »
Miloš Forman – osud viděný zblízka (2. část – jeho české filmy)
V sobotu 18. února oslavil své 85. narozeniny Miloš Forman, jeden z tvůrců tří zásadních fenoménů československé kultury padesátých a šedesátých let (Laterny magiky, Divadla Semafor a československé nové filmové vlny), který po svém odchodu roku 1968 kromě americké filmové kultury výrazně ovlivnil i poměry československých umělců v exilu i doma (a to nejen tím, že řadu z nich přizval, aby se stali spolutvůrci jeho amerických filmů, které měly globální publicitu a byly oceňovány Oscary). Autorovi tohoto životopisného eseje byl kromě toho, že film je jeho oborem, osud Miloše Formana přiblížen tím, že se třikrát protnul s osudem jeho rodu i jeho osobně.
Miloš Forman původně film dělat nechtěl – jeho láskou bylo divadlo. Před maturitou dal dohromady skupinu studentů, s nimiž nacvičil hru Voskovce a Wericha Balada z hadrů , v níž zároveň ztvárnil roli pařížského radního. Talentové zkoušky oboru diva ... více »
Ondřej Macl: K čemu jsou variace na světě
Básník, esejista a autorský divadelník, který je přispěvatelem Kulturních novin, tentokrát přispěl se svou troškou do mlýna diskuze o jedné dnes už slavné básni.
„K čemu jsou holky na světě? Aby z nich byly maminky, aby se pěkně usmály na toho, kdo je malinký. Aby nás měl kdo pohladit a povědět nám pohádku. Proto jsou tady maminky, aby náš svět byl v pořádku.“ K čemu je Médea na světě? Aby z ní byl ... více »
Počteníčko: Ve vlaku
Povídka moravské literátky, malířky a fotografky Martiny Schneiderové o tom, co je zdravé.
Muž, díky kterému se na muže usmívám, byl můj dědeček. Je to už víc než rok, co jsem svého dědu viděla ležet v rakvi. Mezi dědečkem a pozůstalými byla silná skleněná přepážka, zřejmě z hygienických důvodů. Ale už jste někdy vyjadřovali lásku hygieni ... více »