Čtrnáctideník Kulturní noviny
14. číslo úterý 3. 4. 2018
Robert Konečný: Jeden z vás
Podstatná a aktualizovaná část osobně laděného proslovu na vernisáži knihy Jeden z vás, který v roce 2008 pronesl brněnský psycholog, žák a přítel profesora Roberta Konečného (1906–1981). Připomínáme si toto výjimečné a literárně hodnotné osobní svědectví z doby nacistické okupace u příležitosti deseti let od vydání a též u vědomí nedostatečného ocenění autora, který byl statečným člověkem, vlastencem, literátem, kulturním činitelem a zakladatelskou osobností oboru klinické psychologie v Československu.
Koncem října tomu bude sedmatřicet let, co jsem se s Robertem Konečným loučil nekrologem v brněnském krematoriu v dusném ovzduší pokročilé a již notně zahnívající normalizace. Sbližování našich osudů začalo daleko dříve. Konečný absolvoval brněnské ... více »
Barikáda
Ukázka z knihy Roberta Konečného Jeden z vás (Academia, Praha, 2008) z 19. kapitoly Štvanice a barikáda.
Redakční poznámka: Vyprávění Roberta Konečného je pojato jako osobní svědectví. V předmluvě knihy sám říká, že nechtěl psát objektivní historické pojednání, protože doufá, že to někdo udělá po válce třeba pod názvem Morava v podzemí či podobně. Samo ... více »
Turecko: státní naci(onali)smus včera, dnes a zítra
Hlubší dějinný pohled za izolované agenturní zprávy o pučích a "obranných" vojenských akcích
„Zabili jste mi strejčka, tak …“ (Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války) „Mučíš svou duši a necháváš ji utrýznit!“ (Nâzım Hikmet: Praha ) Dnešní Turecko je svého druhu Rakouskem Blízkého východu v tom smyslu, že je také zbytk ... více »
Obživlosti: Špionážní guláš
Další díl seriálu známého autora – písničkáře, novináře a komentátora –, který stál mimo jiné u zrodu našeho družstevního média. Vzpomínky na to, co bylo a současně stále je.
Když nechápu něco kolem špionáže, ptám se odborníka, protože jako novinář vím, že co se píše v novinách a předvádí v televizi, je třeba dělit třemi. Znám se s bývalým rozvědčíkem, který skvěle vypráví o událostech, kterých byl svědkem v roce 68 kole ... více »
Z ulice
Velikonoční sonet zapomenutého autora české dekadence Vladimíra Houdka.
Ten Kristův obrázek, tak vetchý, za sklem skříně! Co as tu bábu ctnou tak divným citem hnulo, že na ten obrázek tak civí… v brvy stíně že velkých slzí dvé se v ráz jí vyřinulo? – Je krví zbroceno to jasné čelo svaté! … A bába štká a víc se těžk ... více »
Počteníčko: Dedikace jednoho maďarského spisovatele
Jedna z minutových grotesek Istvána Örkényho.
Dnes bylo otevřeno v ulici Tá. Dé. Vé. číslo 7 Muzeum velkého spisovatele Tá. Dé. Vé. Procházíme prostrannými síněmi a kocháme se pohledem na sbírku plnicích per, kávovarů a stranických legitimací tohoto velkého realisty. Ve vitrínách vidíme i knihy ... více »
Dopis příteli: JÁSÁM
Náš zlínský spolupracovník a přítel píše šéfredaktorovi Kulturních novin. Tentokrát o tom, jak se v sedmasedmdesáti letech pustil do vydávání knih.
Milý Jiří, dlouho jsem Vám nepsal. 8. února jsem zahájil, jak já říkám, svou předsmrtnou výstavu obrazů a soch v Galerii Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Dosud trvá. Její podstatnou část budu za čtrnáct dní stěhovat do Uherského Brodu. Inu, reg ... více »