Čtrnáctideník Kulturní noviny
7. číslo pondělí 12. 2. 2018
Prezidentům dávno odzvonilo. Věčným knížetem Čechů je Antonín Blaník
Zamyšlení nad situací dnešní české společnosti na pozadí filmu Prezident Blaník.
Rád bych v tuto recenzi pojal jako vyvrácení depresivní teze, která se jako plevel šíří dnešními "seriózními" českými médii, že tato země se po nedávných prezidentských volbách zčistajasna ocitla po bitvě na Moravském poli, u Lipan a na Bílé hoře do ... více »
Co se píše v únorovém LMD: Komentář k nové americké bezpečnostní strategii
Přinášíme překlad komentáře autora Serge Halimiho, který uveřejnil pod názvem „Užiteční idioti Pentagonu" francouzský časopis Le Monde Diplomatique (LMD) specializující se na otázky světové politiky.
Ve Washingtonu se demokraté a republikáni shodují přinejmenším tehdy, když se jedná o to válčit s Ruskem. Podle nich Vladimír Putin pochybuje o odhodlání Spojených států bránit své spojence a chce chránit svůj autoritářský režim proti liberální a de ... více »
Profesor, ochránce básníka
Před rokem, přesněji 7. února, nás opustil spisovatel a překladatel Antonín Přidal (1935–2017). Následující text připomíná první výročí tohoto úmrtí a současně také avizuje knihu vzpomínek, pro niž byl sepsán.
„Neumím dobře zpívat z not, proto Moravské národní písně sebrané a vydané Františkem Sušilem nejsou pro mě ani tak kancionál jako na tři prsty tlusté evangelium, kniha nabitá dobrými zprávami o lidské duši.“ – To jsou úvodní slova textu, který o Suš ... více »
Rodjímání aneb Drby z rozdělené společnosti
Rozjímání o rodu
Majlant Staroindická filosofie dělila lidi do čtyř kast; na bráhmany (duchovní šlechtu), vaišje (obchodníky), kšatrije (vojáky) a šúdry (řemeslníky). Kasty byly navzájem neprostupné a úděl se dědil. Ve většině světa je tomu tak dodnes. Vlastně i u n ... více »
Zbytečná přísnost
Další díl seriálu známého autora – písničkáře, novináře a komentátora –, který stál mimo jiné u zrodu našeho družstevního média. Vzpomínky na to, co bylo a současně stále je.
Stává se mi častěji než zřídka, že při čtení autorů, které mám za dobré známé či dokonce za přátele, nesouhlasně zvedám obočí. Tím to ovšem končí. Kategoricky si už zakazuji polemiku, natož veřejnou, s lidmi, jejichž názory nesdílím. Mám s tím špatn ... více »
Zimě
Báseň Wiliama Blakea v překladu Jaroslava Vrchlického.
Svou démantovou bránu zavři, Zimo! Tvůj sever jest, tam pochmurný svůj palác jsi postavila v mlze. Naše střechy ty neotřásej třeskem svého vozu. Mne neslyší. Kovová kola její hřmí nad hlubinou, odpoutala bouře s ocele žebry, nelze zrak mi zvedn ... více »
Počteníčko: Mezi velkými dětmi
Valentýnské vyprávění o mužích a ženách: jak cestovatel Alberto Vojtěch Frič vzpomíná na pobyt u domorodců v jihoamerické oblasti Chaco.
Ležel jsem na jelení kůži pod slaměnou střechou rancha (ranča, indiánský domek z palmových listů), pokuřoval v kukuřičné slámě zatočenou cigarettu a smutně díval jsem se za kouřem, jenž vzhůru se vlnil. Byl to poslední můj kousek tabáku, z něhož jse ... více »
Kájo, je to rok!
11. července Kájo, musíme něco udělat s mámou. Nečekaně jsem přijela domů, a ten novej gauč, co o něm vlastně nevíš, má takovej ten povrch, co když se uhladí na jednu stranu, je to světle hnědý a proti srsti tmavě hnědý. A já koukám, že to nejsou šm ... více »