Čtrnáctideník Kulturní noviny
18. číslo pondělí 30. 4. 2018
Sověti nemohli Husákovi přijít na jméno (1. část)
První část rozhovoru našeho redaktora s historikem Michalem Macháčkem, autorem první ucelené biografie předposledního československého prezidenta, která nese věcný název Gustáv Husák.
První část rozhovoru našeho redaktora s historikem Michalem Macháčkem, autorem první ucelené biografie předposledního československého prezidenta, která nese věcný název Gustáv Husák. Když jsem si přečetl vaši knihu a váš životopis, napadlo mě, jest ... více »
Milan Tesař: V oblasti kultury není neviditelná ruka trhu dobrým řešením
Rozhovor s Milanem Tesařem, hudebním publicistou a redaktorem Radia Proglas. O tom, jak funguje rádio, jehož základem existence je komunita posluchačů, nikoli dotace. O práci hudebního redaktora a člověka angažovaného na poli kultury ve více směrech – například jako festivalový dramaturg či jako člen ministerské grantové komise.
Rozhovor s Milanem Tesařem, hudebním publicistou a redaktorem Radia Proglas. O tom, jak funguje rádio, jehož základem existence je komunita posluchačů, nikoli dotace. O práci hudebního redaktora a člověka angažovaného na poli kultury ve více směrech ... více »
Obživlost: Po sezóně
Další díl ze seriálu autorových vzpomínek, které ožívají v jiných podobách i v současnosti.
Akreditoval jsem se minulý týden v Brně na Stavebních veletrzích. Jen tak z pilnosti, komentář k tomu ode mne v novinách ani v rádiu nepoptávali. Navštěvuji brněnské výstaviště odjakživa, poprvé jsem se tam na strojírenském veletrhu prodíral davem p ... více »
Historie českých zemědělských družstev
Zemědělské družstevnictví ve své původní podobě i filosofii fungování bylo zásadně deformováno násilnými socialistickými reformami po roce 1948. V následujícím textu je popsána celá historie zemědělského družstevnictví a jeho struktury.
V historii zemědělských družstev se prolínají dva základní typy družstev – družstva úvěrní a neúvěrní. Úvěrním zemědělským družstvům, tedy kampeličkám a raiffeisenkám bude věnována pozornost v příštím příspěvku o historii peněžních družstev. Neú ... více »
V přírodě
Jarní báseň Vítězslava Hálka (1835–1874).
Ty ubohý, kdo v oku knížat na přízně číháš výlevy! Mně jeden jarní den má lesku za všechněch králův úsměvy. Král? kníže? Zda-li může dát mi, co sám bych neměl s dostatek: do duše tepla víc a jasna a myšlenkových poupátek? Zda může dát mi, co v ... více »
Počteníčko: Dopis ministerstvu financí
Humoresky Grigorije Gorina jsou realistickým obrazem každodenního moskevského života v brežněvovské éře, ale na některé vyobrazené typy můžeme narazit v každé zemi a každé době – například na občana Kravcova, bombardujícího všemožné instituce svými stížnostmi, udáními a geniálními plány.
Vážený soudruhu ministře! V době, kdy vy ve své důležité funkci šetříte každou kopejku státního majetku a sténáte nad státním rozpočtem jako raněný pták, existují lidé, kteří sahají hluboko do státní pokladny a vytahují odtud neuvěřitelné peníze. Ex ... více »
Dobrý poslanec Klaus
Z vyšších sfér.
Neměl by zapadnout návrh Václava Klause ml. z posledního komentáře na Novinkách, že by „poslanec, než bude kandidovat, musel mít na daních zaplaceno tolik, aby to pokrylo náklady celého jeho volebního období“. Matematik Klaus mě – absolventa neoma ... více »