Čtrnáctideník Kulturní noviny
10. číslo pondělí 5. 3. 2018
Píseň jako zrcadlo duše
Následující text vznikl mírným přepracováním průvodního slova k jednomu dílu z rozhlasové série Písňobraní Jiřího Plocka, která se zabývá různými pohledy na fenomén písně: píseň jako zrcadlo duše a jejích vztahů, píseň jako politické gesto, píseň jako dokument doby a podobně.
Když člověk prochází sbírkami lidových písní, zjistí, že zdaleka největší množství písní se týká lásky – vztahování se muže k ženě a naopak. To, co dnes u nás označujeme za tradiční lidové písně, je výsledkem tvořivosti převážně venkovského původu z ... více »
Mám o Slovensko veľké obavy
Toto nie je rozprávkový boj dobra so zlom.
Ešte nestihli zaschnúť čerstvé hroby obetí nezmyselného vraždenia a na Slovensku sa v plnom rozsahu rozpútal mocenský boj, ktorý môže našu vlasť nielen vyhodiť z trajektórie vysnívaného európskeho jadra, ale odstreliť ju až za súčasnú Visegrádsku št ... více »
Ostrá paprika Oty Filipa
Za prostořekým česko-německým spisovatelem
2. března zemřel spisovatel Ota Filip (1930–2018), jeden z emigrantů české literatury, kteří jsou dnes více méně slavnější v zemi, kam doputovali, než ve své původní vlasti (vedle „Francouze“ Patrika Ouředníka, „Portugalce“ Františka Listopada, „Rak ... více »
K nedožitým pětadevadesátinám neortodoxního filosofa
V době, kdy marxismus ubíral na dogmatičnosti a začal se pokoušet o dialog s jinými filosofickými směry a přehodnocoval i svůj vztah ke křesťanství, se v Brně objevil marxistický filosof, který na sebe upozornil řadou pronikavých postřehů a osobním charismatem. Vítězslav Gardavský si postupně v 60. letech 20. století vydobyl mezinárodní renomé a současně se projevil tvořivě i v oblasti divadelní. Politicky nepříznivé období po roce 1968 pro něj znamenalo cestu do izolace a zapomenutí.
„Bůh není,“ pravil mi zničehonic kolega z Katedry filosofie na Vojenské akademii v Brně Víťa Gardavský cestou na nějakou schůzi. A dodal: „Co bys tomu řekl, kdybych napsal Bůh není?“ Já na to: „Jak to myslíš?“ On: „To Bůh není bych napsal velkými pí ... více »
Obživlosti: Napsali o nás
Další díl seriálu známého autora – písničkáře, novináře a komentátora –, který stál mimo jiné u zrodu našeho družstevního média. Vzpomínky na to, co bylo a současně stále je.
Kdykoli čtu anebo slyším, co se o nás píše v cizině, vzpomenu si na Natalie Nougayrède. Jde o francouzskou novinářku, kterou jsem potkal v roce 1990. Přijela do Československa napsat o nás článek a od někoho dostala telefon i na mne. Seděli jsme v k ... více »
Jolanta Gąsiorowska
Ukázky z tvorby současné polské básnířky.
na čáře obzoru začátek i konec a my jsme vesmírem tajemstvím překvapením existujeme… okamžik chtivý chvílí hladový věčností otevřel jsi mne světlu proměna ukryla jsem se za motýlí křídla a hebký dech větru za strom na rozcestí a vysokou tr ... více »
Počteníčko: Šlechtic a bláto
Než se František Filipovský uchytil u divadla, musel se živit všelijak. Ještě že nad ním držel ochrannou ruku rodinný přítel a všestranný podnikatel Ludvík Martínek, který mu našel místo u francouzské Société générale d’immigration.
Société générale d’immigration měla své agenty v Polsku a odtud pracovní síly přepravovala zvláštními vlaky přes Československo a Německo do Francie. Polsko tehdy bylo ve velice zbídačeném stavu a mnoho Poláků se hlásilo na práci v zahraničí. Od Fra ... více »
Přesnost a dabing
Další autorův únik informací z divadelnického prostředí.
Přiznávám bez pobídky, že my lidi od divadla jsme strašná pakáž. Nedávno jsem v tisku četl odsudek, že někteří lidé nazývají Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby RYBOVKA. Jako herec-pěvec nevím, ale kdyby se mě někdo zeptal: „Máš čas zazpívat si Česk ... více »