Čtrnáctideník Kulturní noviny
4. číslo pondělí 23. 1. 2017
Josef Šmajs: Pro přežití potřebujeme biofilní kulturu i vzdělávání
Rozhovor s filosofem Josefem Šmajsem osvětluje hlubší povahu lidské kultury ve vztahu k přírodě v průběhu historie a potřebu její reflexe. Možnosti člověka dosahují díky vědě a technice takových rozměrů, že ohrožují život na Zemi. Je nutno dosáhnout biofilně orientované změny přístupu k přírodě. Prvním krokem je reforma vzdělávání.
Profesor Josef Šmajs se dlouhodobě zabývá problematikou ekologické krize, jejími příčinami, možnými důsledky a způsoby řešení. Je autorem originálního filosofického konceptu evoluční ontologie, z něhož vyplývá, že podstatou dnešní globální ekologick ... více »
Estetická podstata přírodních dějů
V posledních letech se vedou spory o tom, do jaké míry je přírodě vlastní estetický způsob vyjadřování. V biologii tato diskuse dostala nový podnět před několika desítkami let publikací práce švýcarského biologa Adolfa Portmanna Nové cesty biologie, kde mluví i o tak zvaných neadresovaných jevech, které nemají pro danou bytost žádný význam ohledně jejího přežití (zjednodušeně řečeno). Mají ale estetickou povahu, jsou prostě krásné.
Badatelská veřejnost se okamžitě rozdělila na dvě části, pro některé byl Portmannův výklad zcela nepřijatelný, stále vnímali a vnímají živé bytosti jako pouhé mechanismy. Pro jiné byl však dalším dokladem toho, že jejich samostatné uvažování se ubír ... více »
OKD by měl převzít stát, ne nový Bakala
Projev poslankyně Olgy Havlové na schůzi PSP 10. ledna 2017 k tématu informace vlády o postupu ve věci nevýhodné privatizace OKD.
Dobré odpoledne, dámy a pánové. Já se k tomu také jako poslankyně za Moravskoslezský kraj musím vyjádřit. V Moravskoslezském kraji je dnes kvůli uzavírání OKD reálně ohroženo více než 10 tisíc pracovních míst v samotných dolech a dle odhadu odborářů ... více »
První dva díly Bohémy: České peklo na zemi
Recenze prvních dílů nového hraného seriálu o historii českého filmu.
Seriál Bohéma jsou dva příběhy v jednom; jde o vyprávění filmaře Arnošta Žáka z okupace roku 1968 o jeho začátcích v době okupace roku 1939. Příběh tohoto seriálu sám o sobě jsou však také dva příběhy v jednom: za prvé je to vyprávění scenáristky ... více »
Od moře k moři: Vlakem přes Kanadu (2. část)
Obrovské zemi, vlkům, indiánům a různým kulturním zvláštnostem je věnována druhá část eseje našeho česko-kanadského autora.
Navečer 10. září 2015 vyjíždím z torontské Union Station. Na druhý den ráno už jedeme neprostupným bušem severního Ontaria a já vzpomínám na světoznámého autora a ontarijského rodáka Farleye Mowata, který se zásadně zasloužil o radikální změnu myšle ... více »
Počteníčko: Šlépěj
Letos je tomu přesně sto let, co Karel Čapek publikoval sbírku povídek Boží muka, v níž se nacházel i následující příběh o sněhu a nekonečnosti.
Pokojně, nekonečně padal sníh na zmrzlý kraj. Se sněhem vždycky padá ticho, myslil si Boura ukrytý v nějaké boudě, a bylo mu zároveň slavnostně i teskno, neboť se cítil osamělý v širé krajině. Země před jeho očima se zjednodušovala, sjednotila a r ... více »
Zubatá s kosou slávy
Báseň, kterou písničkář Jaroslav Hutka napsal na Svatého Mikuláše minulého roku a poskytnul ji našemu týdeníku.
Okno ve mně má zataženou záclonu protože to bude někdo po mně číst luštit mocně nechci a zároveň žebrácky si přeji aby uši rostly místo lesů zveřejněním se nahé a odvážné tělo zase obléká do střihu módy srozumitelnosti televizních plivanců a smrdí ... více »
Jak jsem sežral půlku koně
Pokračování slavné reportáže Ludvíka Vaculíka Obrodný proces v Semilech.
Společnost, kterou jsem sdílel v první polovině roku 1970 na velké cele vazební věznice v Hradci Králové, byla roztodivná. Ital, který komusi na hotelu prodal zlatý prsten, na Velikonoce patřil přes železné záclony na to, jak padá sníh, a udiveně vy ... více »