Čtrnáctideník Kulturní noviny
23. číslo pondělí 5. 6. 2017
Dva Chaunové, jedna „generální linie“
Rozhovor s režisérem Igorem Chaunem o aktuálním projektu výstav a hudebních produkcí k nadcházejícímu 100. výročí narození a 40. výročí úmrtí jeho otce, hudebního skladatele a malíře Františka Chauna, a o jeho niterných souvislostech.
Už dvakrát v životě se mi stalo, že mě v době, kdy začínala nějaká zásadní etapa mého života, život spojil s tebou, který jsi také zrovna rozjížděl něco nového. Poprvé v roce 2007, když jsem se začal zajímat o věci mezi nebem a zemí, byl jsem prvním ... více »
Rozprava rypadla s uhlím
Klimatičtí aktivisté a aktivistky obsadili hnědouhelný důl. Chod strojů se zastavil, monotónní zvuk ustal. Rypadlo a uhlí mají konečně čas si nerušeně popovídat. - Environmentální osvěta formou sokratovského dialogu.
Rypadlo: (povzdechne si) To jsou ale záškodníci. Berou mi práci. Můj pán přijde o hodně peněz. Tohle se nesmí dít, kdybych přestalo rýpat, lidé si nezatopí a prosperita státu bude ta tam. Uhlí: Však je nech, jednají podle svého svědomí. Chtě ... více »
Obživlosti: Cigareta na útěku
Druhý díl seriálu známého autora - písničkáře, novináře a komentátora -, který stál mimo jiné u zrodu našeho družstevního média. Vzpomínky na to, co bylo a současně stále je.
Bylo to až na gymnáziu, kdy už všichni dávno kouřili. Byl jsem zrovna na odchodu z domu kvůli něčemu zcela zásadnímu, na co si už nejspíše nikdy nevzpomenu. Došlo mi tenkrát, že něco musím ve svém životě změnit, a stát se kuřákem vypadalo jako do ... více »
Pořídil bych si to, kdyby to byl stůl?
Úvaha nejen o stolařství a filmařství
Pojďme si říct malé podobenství o filmech a stolech. Odhlédneme-li od umělecké vize (kterou si beztak může dovolit jen ten, kdo dokonale zvládl formu filmu) jsou filmy řemeslná práce. Z tohoto pohledu je film totéž co stůl. Kupříkladu: Dnes tolik ro ... více »
Být někde doma
Publikace o brněnské městské části Komíně přináší zamyšlení o vztahu lidí k místu, kde žijí, ať už v důsledku narození či volby.
Komín má obdobnou historii jako většina městských částí Brna: zemědělská vesnice, která v průběhu 20. století prošla proměnou v součást městské aglomerace, počet obyvatel se zde za těch sto let více než ztrojnásobil. Při pohledu na řady novostave ... více »
Josef Suchý: Ohnivzdorný palouček
Krátké výstižné poznání, vyznání a doznání moravského básníka.
Je ohnivzdorný palouček zeleně v nás – perlení pramenu v místě vyňatém z ledového zákona – pouzdro s klenotem na velmi složitě řezaný klíček zasvěcení. Tady zloděj marně slídí, ťuká kolem bílou hůlkou slepce. Tady vyvratitel kope proti ostnu zlo ... více »
Počteníčko: Úvaha o cizojazyčných názvech lesních dřevin
Část naší redakce si před časem dala mírně recesistické předsevzetí, že co do rodu Guthů-Jarkovských zveřejní alespoň jeden článek příslušníka každé z jeho pěti generací. Dnes nás čeká nikterak suché pojednání příslušníka druhé generace Gastona H. Gutha o jehličnanech v různých jazycích. Světlo světa spatřuje po 92 letech.
Názvy a jména stromů lesních a rostlin vůbec jsou málokdy určité a jednoznačné. Takové jsou jen vědecké názvy latinské, a ani ty ne vždy. Jména v živých jazycích se snadno mění, střídají, nebo jsou jen neurčitá, neodpovídajíce přesným pojmům vědecký ... více »
Kozí počasí
Náš zlínský spolupracovník a přítel píše šéfredaktorovi Kulturních novin. Pokračování volné řady, tentokrát věnované smyslu básnictví v dnešní době a smyslu dalších věcí vůbec.
V neděli 21. května bylo v Brně, jak se říká mezi námi sprosťáky, výše popsané počasí. V Lužánkách. Šestadvacet ve stínu, slunce. Trávníky zaplněny. Podobně jako na obrazu od Seurata, kde se na ostrůvku Grande Jatte v Seině prochází ta slavná ... více »