Čtrnáctideník Kulturní noviny
6. číslo pondělí 6. 2. 2017
Invalidní Matka měst
Václav (48) je terapeut vozíčkářů, který je sám vozíčkář. Bydlí na jednom a pracuje na druhém konci Prahy. Cestou do práce a zpět s ním jsme zjistili, v čem je naše hlavní město invalidní.
Startujeme kolem poledního. Cesta z bezbariérového domu je hladká. První nesnáz na nás čeká až na konci chodníku, za nímž následuje přechod pro chodce. Nikoli pro vozíčkáře. Vozíčkářský sjezd-nájezd je totiž umístěn až několik metrů za zebrou po s ... více »
Obama byl král fasád: Ne Rusko, ale on může za úspěch dnešních populistů
Nezávislé zhodnocení vlády Baracka Obamy.
Během současného hodnocení Baracka Obamy jsou nám tiskem, který až na pár výjimek jednotně vyjadřuje stanovisko demokratické strany, předkládány výbuchy dithyrambických chval. Problém je v tom, že v této očividné slabosti analyzovat se nacházejí sam ... více »
Lépe už nebude?
Odpověď na zprávu ekonomů, kteří konstatují, že čtvrtinová průměrná mzda Čechů oproti Západu se už nezvýší.
V příloze internetových Lidových novin Byznys vyšel článek s názvem Kdy doženeme Německo?. Místy je mírně manipulativní, například selektivně vybírá taková období, ve kterých Česká republika dopadá hůře oproti svým sousedům, zatímco pokud by byla vy ... více »
Třetí a čtvrtý díl Bohémy: Skvěle ztvárněný porod, který se ve skutečnosti neodehrál
Druhá recenze nového hraného seriálu o historii českého filmu.
Ve své minulé recenzi , uveřejněné ve čtvrtém čísle Kulturních novin, jsem slíbil postupně sledovat nový český seriál Bohéma a v první řadě ho konfrontovat s historickou pravdou. Zatím tak činím vždy po dvou dílech, ale i to je zatím dost, neboť ... více »
Od moře k moři: Vlakem přes Kanadu (dokončení)
O mytologii Indiánů a jejich tisíciletém právu na půdu, kde žijí, o případu docenta Vladimíra Krajiny a duchovní esenci dálného severu píše v závěrečné části svého eseje náš česko-kanadský autor.
Je 15. září 2015 ráno a já přijíždím na Ústřední pacifické nádraží ve Vancouveru, konečnou stanici transkontinentálního vlaku Via Rail, který se jmenuje Kanaďan. Poprvé jsme do tohoto krásného města přiletěli 6. září 1967 z tokijské Hanedy, bezmála ... více »
Wisława Szymborská: Chvála špatného mínění o sobě
Báseň polské nositelky Nobelovy ceny (2. července 1923 – 1. února 2012).
Káně nemá, co by si vyčítalo. Skrupule nemůže panter černý znát. Piraně nepochybují o správnosti svých činů. Chřestýš, ten hodnotí se bez výhrad. Sebekritický šakal neexistuje. Saranče, aligátor, střeček i svalovec žijí, jak žijí, a nikdo si ... více »
Počteníčko: Briga Tři lilie
Román Olleho Mattsona Briga Tři lilie je ideální četba na zimní večery: obsahuje dobrodružnou zápletku, suchý humor i realistický obraz sociálních poměrů na švédském venkově koncem 19. století, a navíc to vše dobře dopadne.
Od moře vypadal dům jako hromada prken, na kterou nahoře přidělali šišatý komín. Příběh, který vám budu vyprávět, se stal před šedesáti lety, a tehdy tam bydlel Mikel Mikelson. Dveře držely za jedinou veřej, takže se s nimi muselo zacházet opatrně ... více »
Kvadrilijón
O naší době, žalobách, selském rozumu a Marcu Polovi.
Připadá mi to tady v Evropě jako u blbejch. Jen od nás vypadli Rusové, kteří nás údajně bránili před západní rozpínavostí, tak si ten vercajk sem stěhují Američané, aby nás chránili před východní rozpínavostí. Jeden blbec z Německa řval, že nás musí ... více »