Čtrnáctideník Kulturní noviny
30. číslo pondělí 24. 7. 2017
Moderní škola a logika raně moderního myšlení
Autoritářské normalizační tendence školu nevrátí zpět do předmoderní doby, zároveň však nejsou slučitelné s prohlubující se automatickou demokratizací. V tom spočívá hluboký funkcionální konflikt, který je příčinou většiny selhání moderního školství. Budeme mít sílu a odvahu k rozhodnutí vymknout se tomuto dlouhodobě neudržitelnému rozdělení moci a obsahů?
Pedagogika jako věda se formovala v době vrcholící rané moderny (konec 18. a 19. století) a tedy i v době budování prvních státních školních systémů. Toto prolnutí má mnoho důsledků. Jedním z nich je skutečnost, že se pedagogika během 19. století ... více »
Hoď po českém novináři Hamburkem, on po tobě hodí klepem
Na okraj největšího letošního protestu proti globalizaci
V Hamburku protestuje proti něčemu 100 000 lidí; to je mimořádný počet, který se nedá odmávnout jako akce nějaké okrajové, nevýznamné skupinky. Proti čemu ale? Domácí mainstreamová webová média to reflektují následovně: Lidovky.cz: "Bojiště H ... více »
Posedlost Václava Klause bojem proti nebezpečí environmentalismu sílí
Václav Klaus nepolevuje ve svém tažení proti takzvaným ekologickým alarmistům. Svými názory se stále více dostává mimo hlavní proud debaty o klimatických změnách, přičemž mu chybí především to, co vyčítá druhým: pokora. Jeho kniha však na druhé straně přispívá k reflexi ekologicky založeného uvažování.
Vlastně už dvojí název nové knihy Václava Klause věnované tzv. klimatickému alarmismu je pozoruhodný svojí významovou odlišností. Jedná se patrně o kouzlo nechtěného, nicméně na obálce a na titulní straně se skví šedočerně vyvedený titul Zničí nás k ... více »
„Přímé poznání i hledání panenských prostorů pokládám za nezbytnou součást vzdělání“ (dokončení rozhovoru)
Dokončení rozhovoru s geografem a antropologem Jiřím Štyrským (jeho první dva díly najdete zde a zde), který nedávno oslavil osm desetiletí svého života a který slavné jméno, jež nese, povýšil stejnou prostotou a renesanční pozorností k mnoha projevům tohoto světa, jako jeho příbuzný Jindřich. O Číně a úlevě buddhismu, lidských slovech Ježíše Krista, potřebě islámu mít svého Jana Husa, dvou červených liniích v českých dějinách, Gogolovi, a o tom, že v každé bytosti druhu homo sapiens dřímá intelektuální a morální elita.
Už jsme mluvili o národech přírodních i koloniálních, a já bych chtěl tento poslední díl našeho rozhovoru začít národem, o kterém se v poslední době mluví nejvíc, jehož příslušníci tvoří okolo jedné sedminy lidstva a 88 procent celé mongoloidní rasy ... více »
Obživlosti: Vizitky
Další díl seriálu úvah známého autora, který stál mimo jiné u zrodu našeho družstevního média. Vzpomínky na to, co bylo a současně stále je. Tentokrát o zdolávání vrcholů a sestupech.
Myslím, že ještě někde mám vizitky, na kterých je pod mým jménem napsáno generální ředitel a na druhé straně general manager, nebo tak nějak. Jaroslav Veis, kolega novinář, který měl jednu dobu podobnou vizitku, na které stálo šéfredaktor, říkáv ... více »
Dílo Lubomíra Kressy je součástí českého i mezinárodního surrealismu
K letní třebíčské výstavě z díla pozoruhodného a předčasně zemřelého umělce.
Muzeum Vysočiny Třebíč připomíná ve své Galerii Tympanon uzavřenou tvorbu surrealistického malíře, grafika a sochaře Lubomíra Kressy (1941-1981), který by se v prosinci minulého roku dožil sedmdesáti pěti let. Výstavu koncipoval a díla zapůjčil u ... více »
Báseň léta
Z díla Jiřího Ortena: Jen jedenkráte v roce uzlátne obilí…
Na paletě je léto. Ach verši dávných dob, ty usměvavá věto zimičce na otop, jak se to potkáváme? Uplývá hořký kruh a zatáčí se za mé, jež znekonečnil Bůh tak jako na potoce oblázky mluví-li. Jen jedenkráte v ... více »
Počteníčko: Jak se dělají noviny
Postřehy Karla Čapka o teorii a praxi novinářského řemesla za první republiky.
Už častěji, a vždycky se zvláštním okouzlením, jsem četl dobrodružné romány, které se začínají tím, že zadrnčí telefon na psacím stole (nebo v elegantním mládeneckém pokoji) mladého novináře, takto zpravodaje Staru (nebo Heraldu) Dicka Hubbarda ... více »