Čtrnáctideník Kulturní noviny
26. číslo pondělí 26. 6. 2017
Vynořování Velké Moravy
Archeologie nám otevírá pohledy do hlubin minulosti, ale současně podporuje naši současnou představivost, prožívání a reflexi kořenů naší kultury, které nespočívají jen na jednoduchých mediálně vděčných pohádkách o tom či onom etniku, ale na zjevné materiální a duchovní kultuře. Inspirace pro prázdninový výlet.
Následující text si rozhodně nečiní nárok na odbornou dokonalost či reprezentativní shrnutí dosavadních poznatků o velkomoravském (případně i starším) období jižní Moravy a západního Slovenska. Intenzivní archeologické výzkumy po druhé světové válce ... více »
"Na schůzky s Brzezińským jsem se musel připravovat, v poslední době byl pro dohodu s Ruskem" (dokončení)
Dokončení rozhovoru s politologem Miroslavem Polreichem o zemřelém Dr. Zbigniewu Brzezińském, jeho krajanovi z Vysočiny K. H. Borovském, současném Rusku, do něhož se vypravil po 25 letech za účelem třetího Slovanského sjezdu, a dnešní české a americké zahraniční politice.
Dokončení rozhovoru s politologem Miroslavem Polreichem o zemřelém Dr. Zbigniewu Brzezińském, jeho krajanovi z Vysočiny K. H. Borovském, současném Rusku, do něhož se vypravil po 25 letech za účelem třetího Slovanského sjezdu, a dnešní české a ameri ... více »
Smyslem všeho není zisk a zábava
Pocta právníkovi Karlu Čermákovi (13. 9. 1934 - 19. 6. 2017), jenž inspirativním způsobem překračoval úzce pragmatické pojetí své profese i života.
Nevím, jestli se mi podaří vysvětlit, co pro právníky znamenal jeden 82letý advokát. Ale snad vysvětlím, co znamenal pro mě. Karel Čermák měl zvláštní dar: v jeho přítomnosti se i největší právničtí cynici chovali slušně nebo aspoň mlčeli. Jistě ... více »
Naše bilance k pololetí a mimořádná situace - podpora kolegy
Kulturní noviny jsou nezávislé médium, podporované svými čtenáři a členy družstva, a pracují v minimalistickém ekonomickém režimu s velkým podílem osobního vkladu redaktorů a autorů. Tuto křehkou rovnováhu narušují mimořádné situace, které ohrožují existenci jednotlivých spolupracovníků. Proto prosíme o výjimečnou podporu.
Od začátku roku jsme na příspěvcích od čtenářů a nových členských vkladech vybrali 68 tisíc korun. DĚKUJEME mnohokrát všem vám, kdo jste přispěli! Bylo vás kolem sta. Děkujeme také těm z vás, kteří nás začali podporovat formou trvalého příkazu, aby ... více »
Obživlosti: Znovu do pohádky
Další díl seriálu úvah známého autora, který stál mimo jiné u zrodu našeho družstevního média. Vzpomínky na to, co bylo a současně stále je, ale možná trochu jinak. Dnešní téma: O emigracích a návratech.
Já vím, vždy porovnáváme nesrovnatelné. Vždy je to jinak, než to vypadá. A vlastní zkušenost je samozřejmě nepřenosná. Přesto, že máme silnou generační zkušenost s emigrací, nečiní nás to experty na migraci, natož imigraci. Navíc když se ani u emigr ... více »
Dopisuj si s nepřítelem
Kde jsou kořeny agresivního nacionalismu? Fedor Gál v knize Přes ploty shrnuje výsledky svého pokusu o komunikaci s politickým protivníkem. Je svědectvím o snaze rehabilitovat dialog jako nástroj poznávání světa, ale také o tom, že "když má plot pět metrů a je ze silného betonu, co už nadialoguješ?"
Na zoufalou úroveň veřejné debaty si dnes stěžuje prakticky každý. Jen málokdo se však dokáže zamyslet nad tím, zda k tomu sám nepřispívá svou neochotou poctivě vyslechnout odlišné názory. Fedor Gál, jehož životní osudy a postoje jistě není třeba ... více »
O hedvábné stezce s ohledem na historický kontext
O prvních lidských pochodech na východ z centra Evropy, i o nejstarších možných stezkách člověka či pozdějších jeho trasách na území Číny.
Pojmenování hedvábná stezka je starobylého původu. Jednoznačně počátky jeho užívání nejsou však určitelné. Z prehistorie člověka je známo, že při cestě z Afriky napřed podél východního pobřeží Středozemního moře, posléze okolo celého území malé Asie ... více »
Aleš Balcárek
Ukázky z tvorby předčasně zemřelého moravského básníka.
I já jsem, světe, slavné matky syn, i já jsem hrdý na své plémě a s chloubou vznáším svoje témě; mně dědictvím je předkův slavný čin, mně matkou jesti máti Sláva, jíž srdce moje poctu vzdává, já syn jsem krásné Moravy: tať vl ... více »
Počteníčko: Jaké to bylo letos ve Strážnici
Kurzívka Jana Skácela z počátku šedesátých let: strážnický folklórní festival viděný očima rodáka, básníka a břitkého publicisty v jedné osobě.
Krásné, i když občas pršelo. To rmoutilo redaktory Československého rozhlasu a Rudého práva, protože nemohli básnit o modrém strážnickém nebi. Jinak to dělají každý rok. Nálada byla dobrá. I špatný matematik mohl lehce vypočítat, že v ony slavné dny ... více »
Přátelství
Protentokrát trochu delší fejeton o Guernice, Lidicích, třech emírech, a teple
Existuje národ, jehož příslušníci nemají ve zvyku se stěhovat, a národ žije v Pyrenejských horách už tak dlouho, že zkoumání jeho nejstarších kořenů převzali od historiků genetici. Baskové jsou totiž jediný evropský národ, který má vlastní haplotyp ... více »